Özel bir hastanede çevirmen olarak çalışanların iletişim becerileri ile ruhsal durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between the communication skills and the mental statues of the employees as a translator in a private hospital
  1. Tez No: 515866
  2. Yazar: ASLIHAN EMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN BABAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu araştırma, özel bir hastanede çevirmen olarak çalışanların iletişim becerileri ile ruhsal durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Kocaeli ilinde uluslararası bölümü olan ve çevirmen kadrosu bulunduran yabancı hastalara hizmet veren özel bir hastanede 57 çevirmene ulaşılarak gerçekleştirilmiştir. Ölçme aracı olarak, ruhsal belirti tarama ölçeği ve iletişim becerileri ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 23 programı ile yapılmış ve %95 güven düzeyi ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RELATIONSHIP BETWEEN THE COMMUNICATION SKILLS AND THE MENTAL STATUES OF THE EMPLOYEES AS A TRANSLATOR IN A PRIVATE HOSPITAL This research, as a translator at a private hospital employees ' communication skills with mental status examination was carried out for the purpose of the relationship between. The International Department in the province of Kocaeli and research translation staff serving foreign patients containing a private hospital in 57 official translator. As a tool for measuring the scale of the mental symptoms, screening and interpersonal skills scale are used. Data analysis using SPSS 23 95% confidence level and made with the program.