Konişmento
Bill of lading
  1. Tez No: 515893
  2. Yazar: FEYZA ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE AYŞE BOZTOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanununun 1228. maddesi ve devamında düzenlenen konişmento incelenmiştir. Konişmento, deniz yolu ile eşya taşımada en sık kullanılan, kıymetli evrak niteliğini haiz bir senettir. Konişmentonun geniş kapsamı, konişmentonun hem deniz hukuku kuralları hem de kıymetli evrak hukuku kuralları açısından incelenmesi zorunluluğundan ileri gelmektedir. Kanun koyucunun konişmentoya dair birden fazla karine işlevi öngörmüş olması ve konişmentonun içerebileceği kayıtların sınırsız olması, doktrinde, konişmentonun kıymetli evrak niteliği ve yer aldığı kıymetli evrak ayrımları ile ilgili birden fazla görüş ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu çalışmada, konişmento, ulusal ve uluslararası mevzuat, doktrin, Yargıtay kararları ışığında ve kıymetli evrak hukuku perspektifinden incelenmiş; konişmentoya ilişkin tartışmalı hususlara çözümler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 1228th article of 6102 numbered Turkish Commercial Code and more organized bill of lading was investigated. Bill of lading is an instrument (a deed) having the nature of the most commonly used negotiable instruments in the maritime freight transportation. Broad scope of the bill of lading is due to obligation to examine in terms of negotiable instruments rules and rules of maritime law. The legislator has foreseen the multiple functions presumption that the bill of lading and there are unlimited inscriptions the bill of lading may include, in doctrine, has led to the emergence of multiple comments relating to the nature and the classification of negotiable instruments. In this study, bill of lading was examined in the national and international legislation, doctrine, the light of suprime court's decision and from the perspective of negotiable instruments; the analyzes were brought to the controversial aspects about the bill of lading.