Part-based data-driven shape interpolation
Parça bazlı veri güdümlü şekil interpolasyonu
- Tez No: 515897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SAHİLLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Şekil interpolasyonu, dijital geometri işleme alanında aktif bir problemdir. Verilen başlangıç ve sonuç şekilleri arasında birbiri ardına gelen kesintisiz ara şekiller üretmeyi amaçlar. Başlangıç ve sonuç modellerini izole bir şekilde interpole eden geleneksel yöntemlerin aksine, yeni veri güdümlü yaklaşımlar bir veri seti içinde bulunan ara şekilleri kullanan interpolasyon yöntemlerini ortaya koymuştur. Bu yöntemler veri setinin sağlanmasına ihtiyaç duysa da daha iyi performans sağlarlar. Şekilleri parçalanamaz bütünler olarak değerlendiren hali hazırdaki veri güdümlü yaklaşımların aksine bizim sunduğumuz yeni yöntemde şekiller ayrılabilen rijid parçalar olarak değerlendirilmektedir. Bu şekilde, rijid parçalar veri seti içindeki farklı ara şekiller üzerinden interpole edilip, daha sonra birleştirilerek şekilleri bütün halinde değerlendirerek, belirli sayıda ara şekil kullanan mevcut yöntemlerden daha fazla esneklik ve çeşitlilik sağlamaktadır. Farklı ara şekil setleri üzerinde tutarlı bir şekilde çalışabilmek amacıyla, parametrik eğrilere dayalı birleşik bir yapı sunulmuştur. Yan katkı olarak artiküle el veritabanımızı sağlıyoruz. Kodumuz ve programımız da herkese açıktır.
Özet (Çeviri)
An active problem in digital geometry processing is shape interpolation which aims to generate a continuous sequence of in-betweens for a given source and target shape. Unlike traditional approaches that interpolate source and target shapes in isolation, recent data-driven approaches utilize multiple interpolations through intermediate database shapes, and consequently perform better at the expense of a database requirement. In contrast to the existing data-driven approaches that consider intermediate shapes as full inseparable entities, our novel data-driven method treats the shapes as separable rigid parts. In particular, we interpolate rigid parts over different intermediate shapes and merge them all in the end, which brings more flexibility and variety than the existing ways of interpolating the full shape as a whole over one fixed set of intermediates. To be able to proceed consistently over different sets of intermediate shapes, we construct a unified framework based on parametric curves. We demonstrate visually appealing and natural shape interpolation results in comparison with two other techniques. As a side contribution, we provide a public articulated hand dataset with fixed connectivity, which can be used in the evaluation of other shape interpolation methods. Our code and executables are also publicly available.