Gıda pazarlamasında sosyal medyanın kullanımı ve etkinliği üzerine bir araştırma
A research on the use and efficiency of social media in food marketing
  1. Tez No: 515896
  2. Yazar: SEREN ÇELİMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ADANACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sosyal medya pazarlamasının gittikçe yaygınlaşması ile birlikte gıda ürünlerinin sosyal medya üzerinden pazarlanması da gün geçtikçe artış göstermektedir. Gıda ürünlerinin sosyal medya üzerinden pazarlanmasında kullanılan stratejilerin sosyal medya pazarlaması kullanım amacına uygun olması pazarlamanın başarısı için önemlidir. Bu çalışmada seçilen 5 farklı gıda alt sektörünün sosyal medya pazarlamasını nasıl kullandığı, sosyal medya pazarlamasına yönelik görüşleri ve sosyal medya pazarlamasının firmalar için yararlı olup olmadığı incelenmiştir. Bu kapsamda sosyal medya pazarlamasını aktif olarak kullanan, şekerleme, süt ve süt ürünleri, zeytin ve zeytin ürünleri, kuru gıda ve bakliyat, çay ve kahve olmak üzere 5 farklı gıda grubundan seçilen 101 firma ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde sosyal medya kavramı, sosyal medyanın kullanım alanları, pazarlamada sosyal medyanın kullanımı ve bu konu ile ilgili yapılan araştırmalar ile sosyal medya pazarlamasının ölçümü ve gıda ürünlerinin sosyal medya üzerinden pazarlanma durumu ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, araştırma kapsamında görüşülen gıda firmalarından sosyal medya pazarlamasına yönelik elde edilen araştırma bulgularına yer verilmiştir. Araştırma bulgularına göre gıda firmalarının sosyal medya platformlarını kullanım sıklığı arttıkça platformlar üzerinden alınan siparişlerin ve sosyal medya pazarlaması ile elde edilen satışların arttığı tespit edilmiştir. Gıda firmalarının sosyal medya için yaptıkları masrafların sosyal medya üzerinden alınan siparişleri arttırdığı görülmüştür. Ayrıca, gıda firmalarının sosyal medya pazarlaması ile hedefledikleri satış artışının durumuna paralel olarak sosyal medya için yaptığı pazarlama masraflarının arttığı belirlenmiştir. Gıda firmalarının sosyal medya kullanım amacı incelendiğinde, marka bilinirliğinin arttırılması ve müşteri ilişkilerinin geliştirilmesi öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the increasing popularity of social media marketing, the marketing of food products through social media is also increasing day by day. It is important for the success of marketing that the strategies used to market food products through social media are suitable for social media marketing purposes. In this study, it was examined how 5 selected food industries used social media marketing, opinions about social media marketing and social media marketing are useful for companies. In this context, a questionnaire study was conducted with 101 companies selected from 5 different food groups including confectionery, milk and dairy products, olive and olive products, dry food and pulses, tea and coffee, which actively use social media marketing. In the first part of the study, the concept of social media, usage areas of social media, usage of social media in marketing and researches related to this subject, measurement of social media marketing and marketing of food products through social media are discussed. In the second part of the study, research findings on social media marketing of food companies interviewed in the research are included. Research findings indicate that as the frequency of use of social media platforms by food companies increases, sales through platforms and social media marketing increase. It is seen that the costs that food companies make for social media increase the orders received through social media. In addition, it has been determined that the marketing costs of food companies for social media increase in parallel with the increase in sales targeted by social media marketing. When food companies are examined for social media use, it is important to increase brand awareness and develop customer relationships.