İğneada longoz ormanları milli park ormanlarında geniş yapraklı orman ağacı türleri ile ilişkili Phytophthora ve Pythium türleri üzerine araştırmalar
Studies on Phytophthora and Pythium species associated with broadleaved tree species in Iğneada(Kirklareli) longoz national park
  1. Tez No: 515923
  2. Yazar: ÖZGÜR DURMUŞ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE TUĞBA DOĞMUŞ LEHTİJARVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, Kırklareli ili Demirköy ilçesinde yer alan İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı'ında doğal olarak yetişmekte olan geniş yapraklı orman ağacı türlerinden alınan toprak örneklerinde bulunan Phytophthora ve Pythium türlerinin tespiti ve bu türlerin patojenisitelerinin belirlenmesi amacıyla 2011-2013 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araziden toplamda 50 adet toprak örneği alınmış, Phytophthora ve Pythium türleri bu toprak örneklerinden tuzak yöntemi kullanılarak izole edilmiştir. Elde edilen 94 izolat öncelikle klasik teşhis yöntemileri kullanılarak teşhis edilmiş,ayrıca koloni gelişimi ve hızına göre gruplandırılarak, bunlar arasından 7 tanesi moleküler teşhis için ayrılmıştır. ITS-1 ve ITS-4 bölgeleri PCR yöntemi ile çoğaltılan izolatlardan Phytophthora citricola, Phytophthora gonapodyides, Phytophthora plurivora, Phytophthora pseudosyringae, Phytophthora syringae, Pythium helicoides ve Pythium vexans olmak üzere 7 farklı tür tespit edilmiştir. Teşhis edilen türler sürgünlere inokule edilerek patojenisiteleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, sörvey alanlarında Phytophthora cinsine ait türler, Pythium türlerine nazaran hem tür çeşililiği ve hem de izolat sayısı olarak daha fazla sayıda elde edilmiştir. Kök çürüklüğüne neden olan Pythiaceous etmenler, en fazla kayın ve kızılağaç türlerinin yoğun olduğu meşcerelerde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on some broad leaved forest trees in İğneada Longoz Forest National Park, Demirköy, Kırklareli, Turkey, between the years 2011-2013 to determine Phytophthora and Pythium species and their pathogenicity on host species. To collect these species, which belong to Pythiaceae family, 50 soil samples were taken and Phytophthora and Pythium species were obtained by using trapping methods from a total of 50 soil samples collected during the surveys. Totally 94 isolates were obtained and all isolates were identified using traditional methods and grouped according to colonial growth rates. Seven out of all isolates were chosen for molecular identification. ITS-1 and ITS-4 regions were amplified using PCR and the obtained sequence compared with those in GenBank. Altogether 7 different species were identified: Phytophthora citricola, Phytophthora gonapodyides, Phytophthora plurivora, Phytophthora pseudosyringae, Phytophthora syringae, Pythium helicoides and Pythium vexans. These species were further used in pathogenicity tests on their host species. Pythiaceous species were obtained more frequently from the forest stands where beech and alder species were more abundant. The genus Phytophthora has more species diversity and therefore it was represented more than Pythium sp. in studied area.