Bilgi merkezlerinde verimlilik
Productivity in information centers
  1. Tez No: 51593
  2. Yazar: AHMET EMRE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BENGÜ ÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
139 Aydın, Ahmet Emre, Bilgi Merkezlerinde Verimlilik, A.Ü. Sosyal Bi limsel Enstitüsü, 1996 Kütüphanecilik Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Danışman Prof. Dr. Bengü Çapar, Ankara 1996. 140 s. TEZ ÖZETİ İnsanların var oluşundan bu yana insan yaşamına yön veren bir unsur olan bilgi, toplumun vazgeçemeyeceği kaynakların başında gelmektedir. Bu kadar önemli bir kaynak haline gelen bilginin sağlanması, korunması ve sunulmasında bilgi merkezleri ve bu alanda çalışanların da verimli olmaları kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu çalışmada, hem bilgi merkezi çalışanlarının, hem de bilgi mer kezlerinin kurumsal verimliliği üzerinde durulmaktadır. Giriş, üç ana bölüm, Türkiye'de Durum ve Öneriler'le birlikte, Sonuç kı sımlarından oluşan bu çalışmanın, giriş kısmında konunun önemi, amacı, yön temi gibi konularda bilgi verilmiştir. II. Bölümde, verimlilik kavramı genel an lamda ve kütüphanecilik anlamında ele alınmıştır. III. Bölümde, verimliliği etkileyen faktörler ayrı başlıklarla incelenirken, ikinci bir alt başlık olarak ve rimliliği artırmada izlenecek plan ve programlardan söz edilmiştir. IV. Bö lümde, verimliliğin ölçülmesi ve performans standartlarının özellikle bilgi merkezleri açısından bir değerlendirmesi yapılmıştır. Ülkemiz bilgi merkezleri açısından bir değerlendirme ve önerileri içeren V. Bölümden sonra, çalışma, genel bir değerlendirmeyi içeren sonuç kısmıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
140 SUMMARY From the begining of human existence, information has played important role on human life and it has become a curicial part of the life. Since information has become a valuable source, productivitiy in collecting, protecting and dis semination of the information is a very important factor. In the present study, operation and productivity of information centers are investigated. In the first part of the thesis, importance of the topic, objectives of the thesis and the method used in the thesis are described. In Part II, the concept of pro ductivity is considered from general point of view and from point of view of Iibrarianship. In part III, factors affecting the productivity and techniques for increasing productivity and techniques for increasing the productiviy are in vestigated. Evaluation of the productivity and productivity standards in formation centers are considered in Part IV. The productivity of information centers in Turkey is evaluated in Part V, and results reached are stated in con clusion part. a*"S* »fffi* «li