Çapraz sevkiyatta araç rotalama problemi için bir sezgisel çözüm yaklaşımı
A heuristic solution aproach for vehicle routing problem with cross docking
  1. Tez No: 515939
  2. Yazar: HAKAN YURTDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEKİN KUYZU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çapraz sevkiyat; arz noktalarından gelen malların, depolanmadan, talep noktalarına gidecek şekilde birleştirilerek (consolidation), doğrudan doğruya veya kısa süre bekletilerek giden araçlara aktarılması ve malların talep noktalarına ulaştırılması olarak tanımlanabilir. Çapraz sevkiyat tesisinin transfer noktası olarak işlev gördüğü bu stratejide, toplama ve dağıtım yapan araçların eş zamanlı olarak rotalanması önem arz eder. Bu kapsamda, çalışmada çapraz sevkiyatta toplama ve dağıtım yapan araçların rotalarını eş zamanlı olarak bulan bir sezgisel çözüm yöntemi geliştirilmiştir. Sezgisel çözüm, demon algoritmasını esas almaktadır. Çözüm gösteriminde çift bağlı liste kullanılmış ve liste elemanlarına birbirlerini çağıran güncelleme fonksiyonu eklenerek basit ve esnek bir yapıya ulaşılmıştır. Literatürde yer alan toplam 36 problem örneği, geliştirilen yöntem ile çözülmüş ve çözüm sonuçları diğer araştırmacıların sonuçları ile karşılaştırıldığında daha kısa sürede bazı problem örnekleri için daha iyi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cross docking can be defined as the consolidation of the goods coming from the supply points and transferring them directly to the demand points without storing them. In this strategy, which acts as a transfer point of the cross dock facility, simultaneous routing of the vehicles that collect and distribute is crucial. In this context, a heuristic solution method is developed that finds simultaneously the routes of vehicles that collect and distribute. The heuristic solution is based on demon algorithm. In the solution representation, a double-linked list is used and a flexible structure is achieved by adding an update function that calls each other to the list elements. A total of 36 problem examples in the literature are solved by the developed method and better results are obtained for some problem examples in a shorter time when the solution results are compared with the results of other researchers.