Futurist thinking in urbanism: A retrospective & prospective view in the global context of transforming socio-economic structures
Şehircilikte gelecekçi düşünce: Küresel bağlamda sosyo ekonomik yapıların dönüşümüne geçmişe dönük ve geleceğe yönelik bir bakış
  1. Tez No: 515941
  2. Yazar: HULUSİ EREN EFEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGU ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Gelecek fikri, her zaman insanlık için önemli bir kavram olarak ortaya çıkmıştır. Medeniyetlerin her döneminde, insanların ideal geleceği ortaya koymaları için bir motivasyon kaynağı olmuştur. Şehircilik bağlamında ise ütopik düşüncenin entelektüel kapasitesi, tarih boyunca kentler üzerine yapılan tartışmaların çoğunu etkiledi. Bu bağlamda, sanayi devrimlerinin yıkıcı etkileri, ideal olan şehrin imajını oluşturmak için tetikleyici bir güç haline gelmiştir. İlk sanayi devrimi gerçekleştiğinde, insanların çoğu, tıpkı ikinci ve üçüncü sanayi devrimlerinde olduğu gibi, yaşamlarını önemli ölçüde etkileyecek olan değişikliklerin farkında değillerdi. Her sanayi devrimi beklenmedik sonuçlara yol açarken, ütopik düşünce bu olumsuz etkilerin üstesinden gelmek için yanıtlar üretti. Bugün ise başka bir sanayi devriminin eşiğinde bulunmaktayız. Önceki devrimlerden farklı olarak, dördüncü sanayi devriminin yalnızca üretim biçimini değil, 'biz'i de değiştirmesi beklenmektedir (Schwab, 2016). Bu nedenle, önümüzdeki dönemin mevcut sosyo-ekonomik yapıyı tamamen değiştireceğini iddia etmek mümkündür. Dördüncü Sanayi Devrimi, oldukça yeni tartışılmaya başlanan bir konu olmasına rağmen, gelecekçi düşüncenin entellektüel tarihi, geleceğin kentsel modelleri ve spekülatif projeleri ile birlikte ele alındığında geleceğe yönelik fikirler üretmeye rehberlik edecektir. Bu bağlamda, araştırmanın temel amacı, şehircilikteki gelecekçi düşüncenin varlığını ve geçerliliğini, Dördüncü Sanayi Devrimi ile ortaya çıkan kavramlar çerçevesinde incelemek, ve gelecekçi şehircilik düşüncesinin yeniden inşasını ütopyacı düşünce biçimi çerçevesinde yeniden ele almaktır.
Özet (Çeviri)
The idea of future has always emerged as a major concept for humanity. Each and every period of the civilizations, there has been always a motivation for people to manifest their ideal futures. In the context of urbanism, the intellectual capacity of utopian thinking has influenced most of the discussions on urbanism during the history. In this regard, the destructive impacts of industrial revolutions have become the triggering forces to construct the ideal image of the future city. When the first industrial revolution occurred, most of the people were not aware of the forthcoming changes that were going to affect their life significantly, as it happened in the second and the third industrial revolutions. While each industrial revolution brought unexpected outcomes, utopian thinking has generated responses to overcome those negative impacts. Today, we are on the verge of another industrial revolution. Unlike the previous ones, the fourth industrial revolution is expected to change not only the way to produce things but also to change 'us' (Schwab, 2016). Therefore, it is possible to claim that the forthcoming era will completely alter the current socio-economic structure. The subject is a newly emerging issue, yet the intellectual history of futurist thinking together with the contemporary future urban models and speculative projects would provide the guidance to generate prospective ideas for the possible future. In this context, the main purpose of the research is to examine the existence and validity of futuristic thinking in urbanism in the context of emerging concepts of the Fourth Industrial Revolution and to revisit the reconstruction of the idea of future urbanism within the framework of utopian thought.