İnkjet baskı ile soyut kompozisyonlar
  1. Tez No: 72143
  2. Yazar: AYLA LİSE
  3. Danışmanlar: FERHAN GÖZGÜ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Resim bir sentezdir. İnsan kişiliğinin ve bilgisinin bir sentezi. Bu sentezde maddi görünüş, daima manevi gerçeklerin birer temsilcisinden, sembolünden ibaret kalmıştır. Resim, sanatçının edinebildiği bütün bilgilere sağlam şekilde uygun olmasıdır. Sadece boyalı bir satıh olmaktan çıkmalı. Bir ruh yapısı, bir ifade gücü halini almasıdır. Çizgi, biçim ve renk yapıtlarımda kompozisyonu oluşturduğu gibi, bu biçimsel görüntü arkasındaki anlamı ile yapıt aynı zamanda her şeyi ile içeriği oluşturmaktadır. Biçimlerin oluşumunda, ölçü ve oranlardaki çeşitlilik, farklılık içinde denge oluşturmak ve her seferinde bütünü görmeye yönelik çalışmalar içinde olma çabam vardır. Her resim kendi içinde bağımsız olarak düzenlendiği gibi tümünün yan yana getirilmesiyle bir bütünü oluşturabilmesi düşünülmüştür. Resimlerimde renk ve biçimler arasında sürekli bir hesaplaşma söz konusudur. Geometrik biçimleri kullanırken, renkte de çığırtkanlıktan uzak üç ana renk kullanarak dengeli kompozisyonlar oluşturdum. Kolaj tekniğinin eskiz aşamasında kullanarak yaptığım resimlerimde biçimleri soyut parçalardan oluşturdum. Renk ve biçimlerin ahengiyle çağımız insanının çok yönlü yaşantısını dışavurumcu anlamlar yüklemeden görünür hale getirmeye çalıştım. -I-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Art, in general meaning, is the entity with an accepted and relevant aesthetic value. Of course this is not an absolute definition. According to Thomas Munro, art is the ability to stimulate inner world of human being in order to form aesthetic environment. As all we know, art trends are not a new concept. Now, lots of samples have been generated. And these caused new ideas which pave the way to new trends in art. Abstract is a feeling which we don't in fact feel in our well known senses, but we just feel as inspiration or perception. Abstract art is the most important concept of the first half of 20* century. We assumed that Abstract Art started in 191 1 with Kandinsky and his partners. Kandinsky argues that artist should have a close contact with art elements. Kandinsky states that the followings are the most important: 1. Impression 2. Improvisation 3. Composition In regarding with first and second item, main characteristic is inspiration and perception. Of course, Artist's logic and intelligence will be responsible for controlling. With the third item, which is composition, artist will act in his inner world but every line, colour and shape will be evaluated by his logic and intelligence. II-Up to year 1910, Kandinsky's fov paintings belong to first trend, impression. Between 1910 and 1921, he created his paintings with the effect of improvisation. Then these paintings played an important role in the arena of the individual subjective art works. Doesburg states that "Any entity can not be more realistic and nature than a specific line, colour and form. In fact, the way which goes to the abstract art is the almost same one with abstract itself, because line, colour and form transforms the abstract thinking into the real and nature one. That's why we can state that if abstract art exists in somewhere, then surely naturalist and real art will also be in the position. Although abstraction is always the element of the art, we can notice the abstraction in paintings at the beginning of 20th century because of the effects of the art trends. We can categorise the abstract art into two groups: 1. Figurative Abstraction or Objective Abstraction: In this group, the objects, their quantities and details are painted by using abstraction technique. 2. Non-Iconic Abstraction: It can be also expressed as 'Non-representational', 'Non-figurative' or 'Non-objective'. In this approach, art is considered, rather than an imitation of nature, an original entity created by the artist with colour, form and lines, having no relation with nature and objects. This approach, Non-Iconic Abstraction, is also divided into two groups, Expressive Abstraction and Geometrical Abstraction. a) Expressive Abstraction : In the conventional painting, artist uses lines, forms, colours and shapes expressively in order to communicate with environment. In this conventional approach, abstraction and description is unnecessary even it is an obstacles for artists and person who look at the paintings. After 1950, with Kandisky's efforts, Expressive Abstraction -III-In my paintings; line, form and colour create the composition, but the meaning of the composition also identifies itself in respect of content. While creating forms, I always aware of harmony of colours, composition of lines and their comparative values and variations, in order to capture the whole environment. All my paintings can be considered as a separate identity. But if all of them are put together, then they will also be uniform entity to express itself just like one pieces. Colour and form are mutually exclusive elements in my paintings, they always follow and control each other. By using three specific colours which are red, blue and yellow and also their low and high contrast values, I created a well balanced compositions by means of geometrical forms. Colours in my paintings are mostly used for composition and shape creation purposes, not for their phsycological values. I used collage techniques in drafting period by generating forms as an abstract pieces. In my paintings, lines are never the same length, the same direction and the same parallel with each other. These enables me to create the composition and the balance. The symetrical balance is the result of equality. By breaking equality in my pieces, I have tried to give synergy within the composition. I have tried to express the assortment life of contemporary person by creating my paintings with the harmony of colour and forms. In my all paintings, I used inkjet techniques and believe that I created all pieces efficiently with the benefits of this new technology. VI-came into stage in USA. The reason was Andre Masson and Max Ernst who immigrated to USA in that times. Adolf Hoessel, with the composition about colourful sounds in 1917, gave the first examples of colourful abstraction without object. Expressive Abstraction is concentrated on inner world of the artist like Futurist and Cubic art trends. The Expressive Abstraction artists closed their eyes to nature and created their paintings without looking the outside world, used only their own inspiration or perception. Their pallet color is black, yellow, purple, red, green and orange. Kokoschka, Beckman and Karl Hofer paintings are the most successful ones in this approach. b) Geometrical Abstraction : It is considered that he starting point is Malewich paintings which are based on 'Suprematism' and Mondrian and Van Doesburg paintings which are based on 'Neoplastism'. We can see the following improvements and activities of Geometrical Abstraction art up to mid of 20th century: i- Puteaux group artists and their paintings and thoughts: They are mostly interested in compositions with respect to mathematical point of view and they believed that Cubic art trends could make progress in parallel to non-iconic abstraction. ii- Systematic colour shops and examples: Robert Delaunay started systematic colour shops in 1912 based on Eugene Cheurcul colour theory. Parallel to systematic colour shops, synhcronism has been introduced by the artists Patrick Bruce Stantan, Mac Donal- Wright ve Morgan Russel. Expressive Abstraction and Geometrical Abstraction do not support each other, although they are the members of Non-Iconic Abstraction. In Geometrical Abstracation, generally geometric elements are the main parts of the abstraction and compositions are created by logical and systematic values. -IV-came into stage in USA. The reason was Andre Masson and Max Ernst who immigrated to USA in that times. Adolf Hoessel, with the composition about colourful sounds in 1917, gave the first examples of colourful abstraction without object. Expressive Abstraction is concentrated on inner world of the artist like Futurist and Cubic art trends. The Expressive Abstraction artists closed their eyes to nature and created their paintings without looking the outside world, used only their own inspiration or perception. Their pallet color is black, yellow, purple, red, green and orange. Kokoschka, Beckman and Karl Hofer paintings are the most successful ones in this approach. b) Geometrical Abstraction : It is considered that he starting point is Malewich paintings which are based on 'Suprematism' and Mondrian and Van Doesburg paintings which are based on 'Neoplastism'. We can see the following improvements and activities of Geometrical Abstraction art up to mid of 20th century: i- Puteaux group artists and their paintings and thoughts: They are mostly interested in compositions with respect to mathematical point of view and they believed that Cubic art trends could make progress in parallel to non-iconic abstraction. ii- Systematic colour shops and examples: Robert Delaunay started systematic colour shops in 1912 based on Eugene Cheurcul colour theory. Parallel to systematic colour shops, synhcronism has been introduced by the artists Patrick Bruce Stantan, Mac Donal- Wright ve Morgan Russel. Expressive Abstraction and Geometrical Abstraction do not support each other, although they are the members of Non-Iconic Abstraction. In Geometrical Abstracation, generally geometric elements are the main parts of the abstraction and compositions are created by logical and systematic values. -IV-