Öğretmenlerin mesleki gelişiminde dinamik yaklaşımın uygulanması: Bir eylem araştırması
Application of the dynamic approach in teacher professional development: An action research
- Tez No: 515949
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN BAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırmanın amacı, dinamik mesleki gelişim yaklaşımı temel alınarak öğretmenlerin sınıf içi öğretimlerinin iyileştirilmesidir. Araştırmada eylem araştırması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Artvin ve İzmir illerindeki ortaokul ve liselerin öğrenci, öğretmen ve yöneticilerinden elde edilmiştir. Veriler; görüşme formları, öğrenci gözlem formu, öğretmen mesleki gelişimi öğrenci değerlendirmesi formu, geçerlik formu ve araştırmacı gözlem formu ile toplanmıştır. Nicel veriler açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri, nitel veriler ise tümevarıma dayalı içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin mesleki gelişimlerinde engellerle karşılaştıkları, mevcut mesleki gelişim etkinliklerinin öğretmenlerin ihtiyaçları gözetilmeden, plansız ve salt bilgi aktarımıyla yapıldıkları belirlenmiştir. Öğretmenlerin öğrenci değerlendirmeleri üzerinde yansıtıcı düşünerek hazırladıkları eylem planlarını uyguladıklarında mesleki gelişimlerinin sağlanabileceği de belirlenmiştir. Öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin ihtiyaçlara göre sağlanması, ihtiyaçların belirlenmesi için öğrencilerin gözlemlerinden yararlanılması, gelişim etkinliklerinin salt bilgi aktarımı yapılarak sadece kurama dayandırılmaması, etkinliklerin öğretmenlerin sınıf içerisindeki uygulamalarına cevap verecek ve öğretmen sorunlarını çözecek şekilde planlanmaları, öğretmen mesleki gelişimi uzaktan öğrenmeyle sağlanırken öğretmenlerin etkin katılımını sağlayacak uzaktan eğitim yöntem ve tekniklerine başvurulması, okul yöneticilerinin öğretmen mesleki gelişimine katkı sağlayabilmeleri için eğitilmeleri ve öğretmenlerin sınıfta yöneticiler tarafından gözlemlenmelerinin sınırlandırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to enhance in-class teaching of teachers using the dynamic professional development approach. Action research design was used. Data were gathered from students, teachers and administrators at middle and high schools in Artvin and İzmir provinces. Data were gathered using interview forms, student observation form, teacher professional development student evaluation form, validity form and researcher observation form. Quantitative data were analyzed by using exploratory and confirmatory factor analyses and qualitative data were analyzed by using inductive content analysis. It was determined that teachers had obstacles in their professional development and professional development activities were carried out as lectures by ignoring their needs and without planning. Teacher professional development was achieved by applying action plans prepared by teachers using reflective thinking on student evaluations. Provision of teachers' professional development according to needs, use of students' observations to determine needs, development activities should not be based solely on transfer of information, activities should respond to the applications of the teachers in their classroom and be planned for solving teachers' problems, while teacher professional development is provided with distance learning distance training methods and techniques that will ensure effective participation of teachers should be used, training of school administrators to contribute to teacher professional development and limiting of classroom observations of teachers by classroom managers have been proposed.