Papalığın Osmanlılara karşı faaliyetleri ile Osmanlı kaynaklarında papalık (1302-1622)
Papacy against the ottoman activities and papacy is in the Ottoman resources (1302-1622)
- Tez No: 515950
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Papalık kurumunun Osmanlı devletinin kuruluş ve genişlemesine tepkiselliği, içerisinde bulunduğu durumdan ayrı olarak yeterince anlaşılamayacağı gibi bu yönünden azade anlatım da tarihsel durumu yeterince anlatamayacak ve bu yönüyle tarihte ne olduğunu tam olarak göstermek bakımından noksanlık taşıyacaktır. Bu çalışma söz konusu bağlamı ile Osmanlı klasik döneminde Osmanlı hâkimiyetine karşı Papalığın tutumunu ele almaya çalışmıştır. Araştırma neticesinde Papalık faaliyetlerinin sadece Haçlı Seferi arayışı cihetinde olmadığı bulgulanmıştır. Bunun yanında Osmanlı faaliyetlerinin Papalığın siyasal durumu açısından oldukça mühim olduğu da diğer bulgulardandır. Bu araştırmada mevcut anlatımların bir çok bakımdan noksanlık arzettiği ortaya koyularak tarihsel durum ve olgular yerli yerine oturtularak bütüncül bir anlatım ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu maksada yeterince hasıl olmak Osmanlı kaynaklarının kullanımından geçmekte olup bu vaziyete uygun olarak söz konusu kaynaklardan da faydalanılmış ve bu da tarihsel durumu ve Osmanlı algılayışını göstermek bakımından oldukça faydalı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The papal institutions reaction to the establishment and enlargement of the Ottoman state will not be understood sufficiently apart from the situation it is in, as such a minor narrative will not adequately explain the historical context and will be deficient in this respect in order to show exactly what is in history . This study tried to deal with the pontiff's attitude towards the Ottoman domination in the Ottoman classical period with its context. As a result of the research, it was detected that the Papacy activities were not only in the direction of the search for the Crusade. Besides, it is also another finding that Ottoman activities are very important in terms of the political situation of the Pope. In this research, it has been revealed that the existing narratives are deficiencies in many aspects and the historical situation and phenomena are tried to be put into place and to present a holistic narrative. Sufficiency in this vassal is passing through the use of Ottoman resources and this bazaar has also benefited from the related sources and this has been very useful in showing the historical situation and the Ottoman perception.