Akdeniz havzasında iklim değişikliğinin Türkiye açısından değerlendirilmesi
Evaluation of climate change in the Mediterranean basin according to Turkey
  1. Tez No: 515954
  2. Yazar: AYŞE KAYA DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. NESRİN ALGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Meteoroloji, Geography, Meteorology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
İklim değişikliği günümüzün en büyük çevre sorunlarından birisi olarak dünya ve Türkiye gündeminde yerini almıştır. Küresel iklim değişikliği ile mücadele ve iklim değişikliğine uyum çalışmaları aynı zamanda BM Binyıl Kalkınma Hedefleri kapsamındadır. Barselona Sözleşmesi ve Akdeniz Eylem Planı ile de sürdürülebilir kalkınma ve iklim değişikliği konusu hem Akdeniz ülkeleri hem de Türkiye'nin gündemindedir. IPCC öngörülerine göre ise Akdeniz havzası iklim değişikliğinden etkilenecek en kırılgan bölgelerden birisi olarak tanımlanmıştır. Tez kapsamında, Barselona Sözleşmesi ve protokolleri ile AEP sürecinde iklim değişikliği ve iklim değişikliğine uyumun değerlendirmesi yapılmıştır. AEP kapsamında Türkiye'nin Akdeniz kıyı bölgesinde belirlenen 10 ili için yapılan sektörel değerlendirmede, gıda sektörünün öncelikli olduğu tespit edilmiştir. Sera gazı emisyonları açısından değerlendirildiğinde ise enerji sektöründen sonra tarım ve sanayi sektörleri gelmektedir. Tarım sektörünün gıda sektörüne hammadde girdisi sağlaması, her iki sektörde de su kullanımının fazla olması, su kullanımın azaltılması için gerekli uyum teknolojilerinin kullanılması gereğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle, hem tarım hem de gıda sektöründe ekoverimlilik çalışmalarının kullanılması ve öncelikli olarak Akdeniz havzasında yaygınlaştırılması önerilmektedir. Ekoverimlilik çalışmaları, su, hammadde, kaynak kullanımı vd. tasarruf çalışmalarında sadece Türkiye'de değil tüm dünyada iklim değişikliğine uyum teknolojileri kapsamında yapılması önerilen önemli bir araçtır.
Özet (Çeviri)
Climate change is the biggest environmental problem in the world and Turkey. Combating global climate change and adaptation to climate change are at the same time covered by the UN Millennium Development Goals. Barcelona Convention and the Mediterranean Action Plan and the sustainable development and climate change issue is on the agenda both in Turkey and the Mediterranean countries. According to the IPCC projections, the Mediterranean basin is defined as one of the most fragile regions to be affected by climate change Within the scope of the thesis, evaluation of adaptation to climate change and climate change was carried out under the Barcelona Convention and protocols and the AEP process. AEP determined in the context of Turkey's Mediterranean coast for the province over 10 sectoral assessment, it was determined that the food sector is a priority. When considered in terms of greenhouse gas emissions, the energy sector is followed by agriculture and industry sectors. To provide input raw materials in the food sector of the agricultural sector, both sectors also have more of water, reveals the need to use technology to adapt to climate change needed to reduce water use. Therefore, both the agriculture and food sector in the promotion of the use of eco-efficiency studies and is recommended primarily in the Mediterranean basin. Eco-efficiency studies, use of water, raw materials, welding etc. savings in the context of climate change adaptation technologies work done not only all over the world in Turkey is an important tool proposed.