Mesane kanseri nüksü takibinde yeni bir idrar biyomarkerının etkinliğinin idrar sitolojisi ile karşılaştırılması
Comparison a new biomarker's effecti̇veness with urine cytology in bladder cancer recurrence follow-up
- Tez No: 515982
- Danışmanlar: UZMAN ÇAĞATAY TOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Üroloji, Oncology, Urology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Mesane kanseri sıklığı ve mortalitesiyle en önemli halk sağlığı sorunlarındandır. Amerikan Kanser Birliği' nin en son verilerine göre, 2013 yılında Amerika' da 54.610 erkek, 17.960 kadın toplam 72.570 mesane kanseri tanısı konmuş olup, tüm kanserlerin %7' sine tekabül eder. 2002 de kaydedilen 357.000 vakayla dünya genelinde en yaygın 9. kanserdir. Dünya genelinde 145.000 ölümle ölümlerin en yaygın 13. sebebidir. Tanı ve tedavide altın standart sistoskopi olup, konfor ve maliyet açısından hastaya ve sağlık sistemine ciddi bir yük getirmektedir. Çalışmanın amacı, yeni bir idrar biyomarkerının (Cell Detect®) tanı ve takipte etkinliğini ölçmek ve etkinliğini idrar sitolojisi ile karşılaştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM Mesane kanseri nedeniyle takip amaçlı sistoskopi yapılacak olan veya herhangi bir nedenden sistoskopi yapılacak toplam 104 hastadan sistoskopi öncesi idrar örneği alınarak sitoloji ve Cell Detect® çalışıldı. Mesane diversiyonu veya üriner sistem taş hastalığı bulunan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların işlem öncesi idrar kültürleri sterildi. Elde edilen bulgular karşılaştırıldı. BULGULAR Sistoskopi sonuçlarına göre; vaka grubunda Cell Detect®' in duyarlılığı %60, özgüllüğü %95.3 olarak saptanmıştır. Sitolojinin duyarlılığı %40, özgüllüğü %87.5 saptanmıştır. Vaka grubunda iki tahlil arasında anlamlı fark izlenmemiştir (p>0.05). Kontrol grubunda ise Cell Detect®' in duyarlılığı %75, özgüllüğü %95.5 olarak saptanmıştır. Sitolojinin ise duyarlılığı %87.5, özgüllüğü ise %95.5 olarak belirlenmiştir. Yine bu grupta iki tahlil arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). Düşük dereceli tümörlerde Cell Detect®' in duyarlılığı %62.5, sitolojinin duyarlılığı ise %25 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is one of the most important public health program with is frequency and mortality. According to the latest American Cancer Society statistics, there were 72,570 total cases diagnosed in the United States in 2013 involving 54,610 men and 17,960 women and accounting for %7 of all cancers. Bladder cancer is the 9th most common cancer worldwide, with 357,000 cases recorded in 2002, 13th most common cause of death, accounting for 145,000 deaths worldwide. The gold diagnosis and follow upis cyctoscopy, which is a serious burden for comfort and cost. The aim of the study is to measure the effectiveness of a new urine biomarker (Cell Detect®) in diagnosis and follow up and compare its efficacy with urine cytology. MATERIAL AND METHOD A total of 104 patients undergoing cystoscopy for bladder cancer follow-up or any reason were studied cytology and Cell Detect® by taking an urine sample before cystoscopy. Patient with urinary diversion or urinary stone disease were excluded from the study. Pre-procedure urine culture of the patients were sterile. Findings compared. RESULTS According to the results of cystoscopy; in the case group, the sensitivity of Cell Detect® was 60% and the specificity was 95.3%. Sensitivity of cytology was 40% and specificity was 87.5%. There were no significant differences between the two analyzes in the case group. In the control group, the sensitivity of Cell Detect® was 75% and the specificity was 95.5%. Sensitivity and specificity of cytology were determined as 87.5% and 95.5%, respectively. There was no significant difference between the two assays in this group.