Normal işiten sağlıklı yetişkinlerde ve sensörinöral işitme kayıplı hastalarda LS CE Chirp ve click uyaranları ile yapılan işitsel beyin sapı cevaplarının karşılaştırılması
The comparison of the LS CE Chirp and click stimuli and auditory brainstem responses in adults with normal hearing function and in patients with sensorineural hearing loss
  1. Tez No: 515999
  2. Yazar: YELİZ DAĞAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ABR odyolojik tanıda kullanılan bir testtir. ABR'de click, tone burst ve chirp uyaran kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı; normal işiten sağlıklı bireylerde ve SNİK işitme kayıplı hastalarda LS CE Chirp ve click uyaranları ile yapılan ABR 'nin V. dalga mutlak latans ve amplitüdlerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışma 19-55 yaş arasındaki bireylerle yapılmıştır. Normal işiten 36 birey alınmıştır. Bilateral SNİK 'li 60 birey; hafif derecede SNİK'li 20, orta derecede SNİK'li 20, orta- ileri derecede SNİK 'li 20 birey şeklinde 3 gruba ayrılmıştır. Tüm bireylerin odyometrik ve timpanometrik değerlendirmeleri yapılmış ve önce click sonra da aynı cihazda parametre değiştirerek LS CE Chirp ABR testi yapılmıştır. Grupların tümünde; 90, 80, 60 dB şiddet düzeylerinde, ayrıca normal bireylerde 40 ve 20 dB şiddet seviyelerinde click ve LS CE Chirp uyaranları ile elde edilen V. dalga mutlak latans ve amplitüdleri karşılaştırılmıştır. LS CE Chirp ve click uyaranları ile V. dalga mutlak latans karşılaştımasında; sağlıklı bireylerde 90, 80 ve 20 dB şiddetlerinde anlamlı fark saptanmamış (p>0.05), 40 ve 20 dB şiddet düzeylerinde fark saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABR is a test used in audiological diagnosis. ABR uses click, tone burst and chirp stimulus. The purpose of this study is to compare the healthy individuals' and the SNHL patients' ABR to LS CE Chirp and click stimuli. The subjects' ages ranged from 19 to 55. There were a total of 36 healthy subjects and 60 subjects with bilateral SNHL divided into three groups: mild SNHL (n=20), moderate SNHL (n=20), moderate-to-severe SNHL (n=20). The subjects underwent audiometric and tympanometric evaluations, a click stimulus and subsequently, the same device was readjusted for the application of the LS CE Chirp ABR test. All subjects wave V. absolute latency and amplitude values that were obtained in the 90, 80 and 60 dB, the healthy individuals were also tested for 40 and 20 dB, click and the LS CE Chirp stimuli were recorded. The healthy subjects' absolute latency values at 90, 80 and 20 dB were not significantly different, However, the responses to the 40 and 20 dB stimuli were significantly different (p0.05).