Bir üniversite hastanesinde aile hekimliği polikliniklerine başvuran 18 yaş üzeri üreme çağındaki kadın hastaların anne sütü ve emzirme hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Breast milk and breastfeeding knowledge level of womens in reproductive age who is over 18 years old, attended in family medicine clinics in a university hospital
- Tez No: 516006
- Danışmanlar: UZMAN İREP KARATAŞ ERAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş Emzirme anne ve bebek sağlığı için vazgeçilmez olan; hem ev halkı hem de toplum için belirgin ekonomik değeri olan temel bir insan aktivitesidir. Emzirme ve anne sütünün önemi hakkında çok sayıda güçlü kanıtlar olmasına rağmen, emzirme sıklığı dünya çapında istenen düzeyde değildir. Bu nedenle, çalışmamızda kadınların anne sütü ve emzirme hakkındaki bilgi düzeyinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem Kesitsel dizayndaki bu çalışma kadınlar üzerinde gerçekleştirildi. Yaşları 18-49 arasında olan, 1 Ocak 2018 – 1 Mart 2018 tarihleri arasında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, aile hekimliği kliniklerine başvuran 430 kadın çalışmaya dahil edildi. Hastaların anne sütü ve emzirmeyle ilgili bilgi düzeylerini değerlendiren bir anket, hastalarla yüz yüze görüşülerek dolduruldu. Anne sütü ve emzirme bilgi düzeyi 0-100 arasında skorlandı (0 en düşük bilgi düzeyi, 100 en iyi bilgi düzeyi). Ankette anne sütü ve emzirme temel özellikleri, kolostrum, emzirmenin faydaları, emzirme yöntemi ve emzirmeyle ilişkili negatif faktörleri içeren sorular yer almaktaydı. Bulgular Katılımcıların yaş ortancası 37 (min:18, max:49) yıldı. Katılımcıların %69,2'sinde gebelik öyküsü, %65,6'sında emzirme öyküsü mevcuttu. Katılımcıların çoğuna (%59,8) daha önce emzirme hakkında bilgi verilmişti. Katılımcıların ortalama genel bilgi düzeyi skoru 75,60 ± 14,88'di. En yüksek skorlar anne sütü ve emzirme genel özellikleri alanında izlenirken (85,78 ± 16,97), en düşük skorlar emzirmeyle ilişkili negatif faktörler alanında izlendi (52,04 ± 20,68).
Özet (Çeviri)
BREAST MILK AND BREASTFEEDING KNOWLEDGE LEVEL OF WOMENS IN REPRODUCTIVE AGE WHO IS OVER 18 YEARS OLD, ATTENDED IN FAMILY MEDICINE CLINICS IN A UNIVERSITY HOSPITAL Introduction Breastfeeding is a basic human activity, vital to infant and maternal health and of immense economic value to households and societies. However, despite strong evidences in support of breastfeeding and breast milk, its prevalence has remained low worldwide. For this reason, in our study we aimed to assess the level of knowledge of women about breastfeeding and breast milk. Material and method This was a cross sectional study carried out among women. 430 women participant, age between 18-49, admitted between January 1, 2018 and March 1, 2018 to Family Medicine Clinics in Ankara Atatürk Training and Research Hospital, Yıldırım Beyazıt University, were included in the study. Patients' breastfeeding knowledge was collected through face-to-face interview using a structured questionnaire. Breastfeeding knowledge level scored between 0-100 (0, poorer knowledge; 100, best knowledge). The questionnaire consisted of questions about the main characteristics of breastfeeding, colostrum, benefits of breastfeeding, methods of breastfeeding, negative factors affecting breastfeeding. Findings The median age of participants was 37 (min:18, max:49) years. 69,2% of the participants had history of pregnancy, and 65,6% had history of breastfeeding. Most of the participants (59,8%) had previously received information about breastfeeding. iv Mean total breastfeeding knowledge score of participant was 75,60 ± 14,88. The highest score was the main characteristics of breatfeeding domain (85,78 ± 16,97), The lowest score was the negative factors affecting breastfeeding domain (52,04 ± 20,68).