Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Araştırma Bölgesi'nde tip 2 diyabetes mellitus'lu hastalarda gastroözofageal reflü hastalığının sıklığı
Frequency of gastroesophageal reflux disease in patients with type 2 diabetes mellitus in Eskisehir Osmangazi University Education Research Area
- Tez No: 452573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sağlan, Y. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Araştırma Bölgesi'nde Tip 2 Diyabetes Mellitus'lu Hastalarda Gastroözofageal Reflü Hastalığının Sıklığı , Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2016. Bu çalışmanın amacı Tip 2 Diyabetes Mellitus'lu hastalarda gastroözofageal reflü hastalığının sıklığını, şiddetini ortaya koymak ve Gastroözofageal Reflü Hastalığı(GÖRH) ile ilişkili olduğu düşünülen bazı faktörlerin değerlendirilmesidir. Çalışma, 1 Ocak - 31 Temmuz 2016 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yer alan Aile Hekimliği ve İç Hastalıkları Anabilim Dalı'nda polikliniklere başvuran 18 yaş ve üzeri bireyler üzerinde gerçekleştirilen kesitsel tipte bir araştırmadır. Gebe olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışmada, 436 bireyden yüz yüze görüşme yöntemi kullanarak alınan bilgiler ve bireylerin son üç ay içindeki laboratuvar değerleri (açlık kan şekeri ve HbA1C) anket formlara kaydedildi. Çalışmada GÖRH değerlendirilmesinde Ulusal Sağlık Enstitüsü Promis Gastroözofageal Reflü Hastalığı Skalası kullanıldı. Hastalar için Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu hazırlandı ve hastalara okutulup imzalatıldı. Veriler, IBM SPSS (versiyon 20.0) istatistik paket programında analiz edildi. Değişkenler için Ki-Kare testi ve Lojistik Regresyon Backward:Wald yöntemi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık değeri olarak p≤0.05 olarak kabul edildi. Çalışmada DM olan bireyler arasında 134 (%68.0) kişide gastroözofageal reflü hastalığı saptandı. Diyabet karmaşık tedavisi olan, sık izlem gerektiren, ciddi komplikasyonlara neden olabilen kronik bir hastalıktır ve çok disiplinli bir yaklaşım gerektirmektedir. Diyabetli hastalarda sık rastlanılan gastroözofageal reflü hastalığı tanısında, hem hastanın yaşam kalitesinin düzeltilmesi hem de GÖRH ' e bağlı komplikasyonların önlenmesi için hekim olarak bizler daha dikkatli olmalıyız. Diyabetli hastalarda erken tanı ile tedavide uygulanacak olan yaşam tarzı değişikliği , diyet ve medikal tedavi ile GÖRH ' ün kontrol altına alınması mümkündür.
Özet (Çeviri)
Saglan, Y. Frequency of Gastroesophageal Reflux Disease in Patients with Type 2 Diabetes Mellitus in Eskisehir Osmangazi University Education Research Area, Eskisehir Osmangazi University, Faculty of Medicine, Department of Family Medicine, Speciality Thesis, Eskisehir, 2016. The aim of this study is to determine the frequency and the severity of gastroesophageal reflux disease (GERD) in patients with Type 2 Diabetes Mellitus (DM) and to evaluate certain factors that considered to be associated with GERD. The study is a cross sectional study that patients are chosen from patients above 18 years who admitted to clinic from January 1,2016 to July,31 2016 at Eskisehir Osmangazi University (ESOGU) Faculty of Medicine Department of Family Medicine and Department of Internal Medicine. Pregnant patients are excluded from the study. The informations obtained from 436 patients by using face to face interview and laboratory values (fasting blood glucose and HbA1C) in the last three months of patients were recorded in the questionnaire form. National Institutes of Healths (NIH) Patient-Reported Outcomes Measurement Information System (PROMIS) Gastroesophageal Reflux Disease (GERD) Scale is used for the evaluation of GERD in the study. . Patients read and signed the Informed Consent Form. Statistical analysis was performed using SPSS 20.0 software. Variables were tested with Chi-square test and Logistic Regression Backward:Wald method. 𝑃