Hipertansiyon patofizyolojisinde bazı adipokinlerin rolü
The role of some adipokins in hypertension pathophysiology
  1. Tez No: 652143
  2. Yazar: AHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BASRA DENİZ OBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Adipokinler pek çok aracı mediyatörlerle vücutta pek çok fonksiyonda düzenleyici rol oynamaktadır. Adipokinlere ilgi son yıllarda giderek artmaktadır. Günümüzde adipokinler birçok sistemik hastalıkta geleceğin potansiyel ilaç hedefleri olarak araştırılmaktadır. Bu tez çalışması ile amacımız metabolik yollarda önemli düzenleyici roller üstlenen adipokinlerin hipertansiyon patofizyolojisinde etkilerinin ortaya konması , hasta ve kontrol kan numunelerindeki çeşitli biyolojik parametreler ile ilişkilerinin araştırılmasıdır. Materyal-Metot Tez çalışmamız Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yapılmıştır. Vaka kontrol tipteki bu çalışmamızın evrenini 01.03.2019-01.09.2019 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği ve Kardiyoloji polikliniklerine başvuran 18 yaş üstü hastalar oluşturmuştur. Bulgular Çalışmamıza 96 sı hasta 84 ü kontrol grubundan olmak üzere toplam 180 kişi katıldı. Bunların 105 i kadın, 75 i erkek di. Hasta ve kontrol grubunda sistolik, diastolik tansiyon değerleri sırasıyla; 149,07± 15,689, 112,53 ± 10,064.
Özet (Çeviri)
Objective: Adipokines play a regulatory role in many functions in the body with many mediators. Interest in adipokines has been increasing in recent years. Today, adipokines are being investigated as potential drug targets for the future in many systemic diseases. With this thesis, our aim is to reveal the effects of adipokines, which have important regulatory roles in metabolic pathways, in the pathophysiology of hypertension, and to investigate their relationship with various biological parameters in patient and control blood samples. Materials and Method: Our thesis work was done at Dicle University Medical Faculty Hospital. The population of this case control type study was composed of patients over 18 years of age who applied to Dicle University Medical Faculty Hospital Family Medicine and Cardiology outpatient clinics between 01.03.2019-01.09.2019. Results: A total of 180 people, 96 of whom were from the control group, were included in our study. 105 of them were female and 75 were male. Systolic and diastolic blood pressure values in the patient and control groups, respectively; 149,07 ± 15,689, 112,53 ± 10,064.