Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin bazı polikliniklerine başvuran 18 yaş üstü kişilerin aile hekimliği sistemi hakkında bilgi düzeylerinin, sağlık hizmeti alma konusundaki tutum ve davranışlarının, sağlık sistemiyle ilgili düşüncelerinin incelenmesi
Investigation on examination of thinking about the health care system, attitudes and behaviors about the health services,knowledge levels of the family medi̇ci̇ne system of the above 18 years of the Gazi University Medical Faculty has admitted to some polyclinics
- Tez No: 480877
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER AYCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada bir üniversite hastanesinin bazı polikliniklerine başvuran kişilerin aile hekimliği sistemi hakkındaki bilgi düzeylerinin incelenmesi, sağlık sorunları olması durumunda gösterdikleri tutumların belirlenmesi, aile hekimliği sistemini şu anki haliyle kullanma sıklıklarının ve kullanma sıklığına etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2016 Kasım ayında Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Gazi Hastanesi'nin Genel Dahiliye, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Genel Pediyatri ve Sosyal Pediyatri polikliniklerine başvuran 18 yaş üstü kişiler ve 18 yaş altındaki çocukların ebeveynlerinin katılımıyla yürütülmüştür. Kesitsel tipte olan bu çalışmada 1519 kişiye ulaşmak hedeflenmiştir. Ulaşılan toplam kişi sayısı 1302 olup katılımcıların %85,7'sine ulaşılmıştır. Araştırmaya katılanların %68'i 40 yaş altında, %72'si kadın, %79'u evli, %73'ü lise ve üzeri bir okul bitirmiştir. Katılanların %5'i halen aile hekimliği sistemine geçildiğini bilmemektedir. Katılımcıların %41'i doğrudan ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına başvurduklarında katkı payı ödediklerini bilmemektedir. Katılımcıların sadece %33'ü bir sağlık şikayeti olduğunda ilk olarak ASM'ye başvurmaktadır. En çok tercih edilen sağlık kuruluşu devlet hastaneleridir. Katılımcıların %80'i herhangi bir zamanda aile hekimiyle görüşmüş, %62'si son bir yıl içerisinde aile hekimiyle görüşmüştür. Aile hekimine başvurmadan hastaneye gitmeye sebep olan en sık sebepler; ASM'nin yetersiz donanımı, aile hekimlerinin yetersizliğidir. Bu araştırma sırasında polikliniğe başvuranların %16'sı bu şikayeti için daha önce ASM'ye başvurmuştur. Katılımcıların %46'sı mesai saatleri dışında hizmet verse aile hekimine başvurabileceğini belirtmiştir. Şu anki haliyle sistemden memnun olanların sıklığı %54'tür. En sık memnun olmama nedenleri; ASM'lerin yetersiz görülmesi, hekimlerin ilgisiz ve yetersiz olmasıdır. Katılımcıların %40'ı sevk sisteminin gelmesini istemektedir. Sevk sisteminin gelmesini istemeyenlerin en sık nedenleri; hekim seçme özgürlüğünün korunması, sağlık sorunlarının çözülemeyeceğini düşünmeleri ve hastanelerin daha kaliteli hizmet sunduğunu düşünmeleridir. Sonuç olarak; Doğrudan katkı payı ödeme sisteminin bilinirliliği arttırılmalıdır. Aile hekimlerine ve ASM'lere olan güvenin arttırılması için çalışmalar yapılmalıdır. ASM'lerin teknik donanımlarının arttırılması ve gerekirse hastanelerden bu konuda destek alması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the level of knowledge about the family medicine system of people who applied to some polyclinics of a university hospital, to determine their attitudes in case of health problems, to determine the frequency of use of family medicine system and factors affecting the frequency of use. The study was carried out in November 2016 with participation of Gazi University Health Research and Practice Center Gazi Hospital's General Internal Medicine, Obstetrics and Gynecology, General Pediatrics and Healthy Pediatric outpatients and parents of children under 18 years old. This cross-sectional study aims to reach 1519 students. The total number of people reached 1302, reaching 85.7% of the participants. 68% of the participants were under age 40, 72% were women, 79% were married, and 73% completed a high school and over. 5% of the participants still do not know that they are going to the family medicine system. 41% of participants do not know that they pay contributions directly when they apply to secondary and tertiary health care institutions. Only 33% of the participants are Family Health Center (FHC) first when they have a health complaint. The most preferred healthcare facility is the state hospitals. 80% of the participants interviewed the family physician at any time, 62% interviewed the family physician in the last year. The most common causes of going to the hospital without consulting the family physician; The inadequate equipment of FHC is the inadequacy of family physicians. During this study, 16% of those who applied to the outpatient clinic applied to FHC for this complaint. 46% of the participants stated that they could apply to the family physician if they served outside working hours. At present, the frequency of those who are satisfied with the system is 54%. The reasons for not being most satisfied; The inadequacy of FHC's is that physicians are irrelevant and inadequate. 40% of respondents want the referral system to come. The most common reasons for those who do not want the referral system to come; the freedom to choose physicians, the need to think that health problems can not be solved, and that hospitals think they offer better quality services. As a result; The recognition of the direct payment system should be increased. Work should be done to increase confidence in family physicians and FHC's. The FHC's should be provided with increased technical equipment and, if necessary, support from hospitals.