Burdur İli merkezde 65-85 yaş grubu insanlarda bilinçli non steroid antiinflamatuvar ilaç kullanım düzeyinin belirlenmesi
Centers in burdur province 65-85 age group conscious non steroidal anti-inflammatory in humans determination of levels of drug use
- Tez No: 516012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BAYEZİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Burdur il merkezinde bulunan 65 yaş üstü bireylerde Non Steroid Antiinflamatuvar ilaçların bilinçli kullanım farkındalık düzeyleri araştırılmıştır. Araştırma Non Steroid Antiinflamatuvar ilaç kullanan 428 yaşlı üzerinde yapıldı. Non Steroid Antiinflamatuvar ilaç kullanan yaşlının araştırmaya katılma kriterlerine uygun olup olmadığı değerlendirildi. Uygun kriterlere sahip olan yaşlılarla yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak anket formu uygulanmıştır. Sonuçlar SPSS 23 istatistik paket programı ile değerlendirilmiştir. Bu araştırmada, yaşlı bireylerin %53,3'ünün NSAİİ kullanım farkındalık düzeylerinin düşük olduğu görülmektedir. Bu durumun eğitim seviyesinin düşük olması, bireylerin yalnız yaşaması, reçetesiz ilaç kullanması, kronik hastalıklarla yaşamaları nedeniyle belirli ilaçları alışkanlık haline getirmeleri, fayda gördüklerini düşündükleri ilaçları kullanmaları, doktora gitme zorluğu ya da alınan muayene ücretleri, reçete yazdırmadan ilaçları eczaneden almanın bazı ilaç gruplarında daha ekonomik olması gibi nedenlerle açıklanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, awareness levels of non-steroidal antiinflammatory drug use were investigated in patients over 65 years old in Burdur city center. The study was conducted on 428 elderly patients using Non Steroid Antiinflammatory drugs. The elderly individuals who were using non steroidal antiinflammatory drugs were evaluated for compliance with the criteria for participation in the study. Questionnaire form was applied to the elderly who had appropriate criteria using face to face interview technique. The results were evaluated by SPSS 23 statistical package program. In this study, 53.3% of elderly individuals have low levels of awareness of NSAID use. This can be explained as low level of education, being alone, using over-the-counter drugs, making certain drugs habit due to chronic illnesses, using medications that they think they are beneficial, difficulty in going to doctor or avoiding inspection fees, taking medicines without prescription drugs which are more economical.