Beyin ameliyatlarında saçı kesilen hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası beden imajı ve benlik saygısı
Pre-operative and post-operative body image and self esteem of patients with hair cuts in brain surgery
  1. Tez No: 516026
  2. Yazar: AYŞE DİLMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nöroşirürji, Nursing, Neurosurgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
DİLMEN A. (2018). Beyin Ameliyatlarında Saçı Kesilen Hastaların Ameliyat Öncesi ve Ameliyat Sonrası Beden İmajı ve Benlik Saygısı. Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik ABD. Yüksek Lisans Tezi. Gaziantep. Bu araştırma; Gaziantep ili Araştırma ve Uygulama Hastanesi Nöroşirurji Kliniğinde beyin ameliyatlarında saçı kesilen hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası beden imajı ve benlik saygısını belirlemek amacıyla tanımlayıcı türde bir çalışma olarak planlanmıştır. Araştırma örneklemini, 1 Aralık 2015-31 Mart 2016 tarihinde Nöroşirurji Kliniği'ne beyin ameliyatı nedeniyle başvuran, araştırmaya katılmayı kabul eden, iletişim problemi olmayan ve ameliyat öncesi saç kesimi planlanan 65 hasta oluşturmuştur.Veri toplama aracı olarak, literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu, Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği ve Sosyal Görünüş Kaygı ölçeği kullanılmıştır. Anket formunun 8.soruya kadar olan ilk bölümü ameliyattan önce, ikinci bölümü ameliyattan 1 hafta sonra hasta ile yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Araştırma grubunun %56,9'unu erkekler oluşturmakta olup %73,8'i 35 yaş ve üzeri, %86,2'si çocuk sahibi, %67,7'si evli, %53,8'i ilkokul mezunu, %64,2'sinin çalıştığı ve %95,6'sının sosyal güvenceye sahip olduğu belirlenmiştir. Hastaların %97'si malign tümör tanısı almıştır.
Özet (Çeviri)
DİLMEN A. (2018). Pre-operative and Post-operative Body Image and Self Esteem of Patients with Hair Cuts in Brain Surgery. Hasan Kalyoncu University, Health Science Enstitutes, Department of Nursing, Master Thesis, Gaziantep This research was planned as a descriptive study to determine the body image and self-esteem of pre- and post-operative of patients who had haircuts in brain surgery. The study was carried out at the Neurosurgery Clinic of Health Practices and Research Hospital in Gaziantep. The sample of the study consisted of 65 patients who underwent neurosurgical clinic surgery due to brain surgery, agreed to participate in the study, had no communication problems, and had planned hair cuts before surgery in 01 December 2015-31 March 2016. As a data collection tool, Coopersmith Self - Esteem Scale, Social Appearance Anxiety Scale, and a survey form developed by the researcher in the light of literature were used. The first part of the questionnaire, up to the 9th question was applied before surgery while the second part was applied one week after the surgery by interview face to face with the patient. It was determined that 56,9% of the participants were men, 73,8% of them were over 35 years old, 86,2% of them have children, 67,7% of them were married, 53,8% of them were primary school graduates, 64,2% of them works and 95,6% of them have social insurance. 97% of the patients have a malignant tumor.