Pentoksifilin'in koroner arter 'by-pass' greft ameliyatlarında beyin korunması ve nörokognitif fonksiyonlar üzerine etkisi
Observe the protective effect of the Pentoxifylline on the brain and neurogognirive function during cabg
- Tez No: 267795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE YÜCEYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Biyokimya, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Psikiyatri, Anesthesiology and Reanimation, Biochemistry, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Cerrahi ve anestezik yöntemlerde ki gelişmelere rağmen KPB ile yapılan KABG ameliyatlarında nörokognitif disfonksiyon halen bir sorun olarak devam etmektedir. Çalışmamızda pentoksifilinin KABG ameliyatlarında beyin korunması ve nörokognitif fonksiyonlar üzerine koruyucu etkisini araştırdık.Hastalar prospektif, randomize olarak Grup P (n=20) ve Grup K (n=20) olarak ikiye ayrıldı. Grup P hastalara pentoksifilin verildi. Grup K hastalar ise kontrol grubunu oluşturdu. Pentoksifilin grubuna ayrılan hastalara anestezi indüksiyonu sonrasında 500 mL % 0.9 NaCl içinde 5 mg /kg pentoksifilin verilirken kontrol grubu olgulara ise sadece 500 ml % 0.9 NaCl infüze edildi. S100ß protein ve NSE kan seviyesi ölçümleri için venöz kan örnekleri; 1. Anestezi indüksiyonu öncesi, 2. KPB çıkışı, 3. Ameliyat sonrası 3. saat, 4. Ameliyat sonrası 24. saatte alındı. Kognitif fonksiyon ölçümü için operasyondan bir gün önce ve yedi gün sonra Türk halkı için standardize edilmiş SMMT ve Benton testi uygulandı. Ameliyatlar aynı anestezi ve cerrahi ekip tarafından aynı tekniklerle yapıldı.Çalışmamızda, OAB ve KAH, pentoksifilin infüzyonu öncesi ve sonrasında kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Beside the improvement of the surgical and anesthetic procedures neurocognitive dysfunction is still main problem during the CABG. In our study, we observe the protective effect of the pentoxifylline on the brain and neurogognirive function during CABG.In this prospective and controlled study 40 patients undergoing CABG with CPB were randomly allocated into two groups. Group P (n=20) and Group C (n=20). Group P patients were administerated 5 mg/kg pentoxifyllin in 500 ml %0,9 NaCl after the induction of anesthesia while the Group C served as control and received 500 ml %0,9 NaCl in the same period. Venous blood for S100ß protein and NSE analysis were obtained before induction of anesthesia, at the termination of CPB, 3 hours and 24 hours after operation. SMMT and Benton tests (which are standardized for Turkish people) were performed preopertatively and 7 days after operation. Standardized surgical and anesthesia procedures were applied to all patients by the same surgeons and anesthesia team.In our study, MAP and HR were recorded before and after pentoxifylline infusion. Vasopessor and inotropic agent requirement during the operation and postoperative period, cross- clamp, CPB and operation times, preoperative and post operative CVP, extubation time and length of stay in the intensive care unit were also recorded.Demographic data, preoperative and postoperative hemodynamia were not different among the groups.