Fizyoterapistlik mesleğine yönelik tutum ölçeğinin geliştirilmesi
Development of attitude scale towards physiotherapy profession
- Tez No: 516025
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN BAYRAMLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, fizyoterapistlik mesleğine yönelik bir tutum ölçeği geliştirmek amacıyla metodolojik olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Ocak 2017-Nisan 2018 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Türkiye'nin çeşitli illerinde ve çeşitli alanlarda görev yapan fizyoterapistler oluşturmaktadır. Örneklem grubundaki 70 fizyoterapiste, fizyoterapi mesleği ile ilgili olarak, mesleğin bugünü ve geleceğine ilişkin duygularını ve düşüncelerini ifade eden bir kompozisyon yazmaları istenmiştir. Bu kompozisyonlar analiz edilerek olumlu ve olumsuz tutumu ifade eden 67 madde tespit edilmiştir. Bu maddeler, 9 uzman görüşüne sunularak gerekli düzenlemelerden ve madde elemelerinden sonra ölçek 44 maddeye indirilmiştir. Taslak ölçeğin 30 kişilik bir fizyoterapist grubuna ön uygulamasının ardından nitel değerlendirmeler yapılmış ve anlaşılmayan maddeler çıkartılarak ölçek 42 maddeye indirilmiştir. 42 maddelik bu ölçek, 400 fizyoterapiste uygulandıktan sonra ölçeğin geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılarak analizler sonucunda,“Fizyoterapistlik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği”35 maddelik 3 faktörlü bir ölçek olarak son halini almıştır. Ölçeğin iç tutarlığı α=0.90'dır. Alt boyutlar için α değeri sırasıyla 0.94, 0.82 ve 0.66'dır. Test tekrar test güvenirliği araştırıldığında sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) ve iç tutarlılık güvenirliği 60 fizyoterapist üzerinde test edilmiştir. Test-tekrar test güvenirliğini belirleyen sınıf içi korelasyon katsayısının (ICC) tüm faktörler için toplam 0.89, 1. faktör için 0.95, 2. faktör için 0.89 ve 3. faktör için 0.87 olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop an attitude scale methodologically for the physiotherapy profession. The study was conducted between January 2017 and April 2018. The research population consists physiotherapists in Turkey who worked in various provinces and in various fields. The 70 physiotherapists in the sample group were asked to write an essay expressing their feelings and thoughts about the current and the future of the physiotherapy profession. By analyzing these compositions, 67 items indicating positive and negative attitudes were determined. These items were presented to 9 expert, and item numbers reduced to 44 after the necessary arrangements and the substance requirements. Qualitative evaluations were made after a preliminary application on the draft scale to a physiotherapist group of 30 people and the scale was reduced to 42 items after this application. This 42-item scale was applied to 400 physiotherapists, and after the analysis of validity and reliability of the scale, the“Attitude Scale Towards the Physiotherapy Profession”was completed as a 3-factor scale of 35 items. The internal consistency (Cronbach's alpha=α) of the whole scale is α=0.90. The α values for the sub-dimensions are 0.94, 0.82 and 0.66, respectively. The intraclass correlation coefficient (ICC) and internal consistency reliability for test-retest reliability were tested on 60 physiotherapists. The intraclass correlation coefficient (ICC) was calculated as 0.89 for whole scale, 0.95 for the first factor, 0.89 for the second factor and 0.87 for the third factor.