Karaciğer İskemi Reperfüzyon Hasarı Oluşturulan Ratlarda Sugammadeksin Farklı Dozlarının Karaciğer Üzerine Etkisi
Liver Ischemia Reperfusion Effect of Different Doses of Sugammadex on Hepatic Damage in Rat-Produced Rats
  1. Tez No: 516028
  2. Yazar: ATAKAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Karaci ğ er İskemi Reperfiizyon Hasarı Olu şt urulan Ratlarda Sugammadeksin Farklı Dozlarının Karaciğer Üzerine Etkisi Amaç: Bu çalışmanın amacı karaciğer iskemi reperfüzyon hasarı oluşturulan ratlarda sugammadeksin farklı dozlarının karaciğer üzerine etkisinin biyokimyasal ve histopatoloj ik olarak araştırılmasıdır. Materyal metod : Bu çalışmada 36 adet Wistar Albino cinsi rat kullanıldı. Ratla r randomize şekilde her grupta 6 hayvan olmak üzere 6 gruba ayrıldı . Gruplar sham, kontrol, iskemi reperfüzyon ( İ/R ) - sugammad eks 16mg/kg, İ/R - sugammad eks 96 mg/kg, İ/R+sugammadeks 16mg/kg ve İ/R+ sugammadeks 96mg/kg olarak düzenlendi. Karaciğer (İ/R) modeli hepatik pedikülün klemplenmesi ile oluşturuldu. Bütün ratlara anestezi sonrası kuyruk veninden 24G intraket ile damar yolu açıldı. Sham grubunda laparotomi sonrası 30 dk beklendi ve sonrasında 1ml intravenöz (IV) serum fizyolojik ( %0,9'luk NaCl ) uygulandı. Kontrol grubu, İ/R+sugammadeks 16mg/kg ve İ/R+sugammadeks 96 mg/kg gruplarına 30 dk iskemi sonrası 240 dk reperfüzyon uygulandı. Bu gruplara iske mi süresi sonunda toplam volum 1ml olacak şekilde sırasıyla %0,9'luk NaCl , 16mg/kg ve 96mg/kg sugammadeks IV olarak uygulandı. İ/R - sugammadeks 16mg/kg ve 96 mg/kg gruplarında laparotomi sonrası 30 dk beklendi. Bu gruplara toplam volum 1ml olacak şekilde su gammadeks sırasıyla 16mg/kg ve 96mg/kg IV olacak şekilde uygulandı. İlaç uygulamasından 240 dk sonra karaciğerden doku örnekleri ve intrakardiyak kan örneği alındı. Kan örneklerinden biyokimya laboratuarında AST, ALT, TAS, TOS, OSİ, serum native tiyol ve s erum total tiyol düzeyleri çalışıldı. Doku örnekleri histoloji laboratuarında hematoksilen eozin, VEGF ve TUNEL boyama ile değerlendirildi ve karaciğer hasarı Suzuki skorlaması ile değerlendirildi. Ayrıca TUNEL ve VEGF değerlendirmelerinde x40 objektif ile 20 alandaki + boyanan hücreler sayıldı. Buna göre ortalama değerler elde edildi ve istatistiksel olarak incelendi. Bulgular : G ruplar histopatolojik olarak değerlendirildiğinde İ/R+sugammadeks 16mg/kg ve 96mg/kg grupları kontrol grubu ile karşılaştırıldığı nda hematoksilen eozin ile boyanmada vakuolizasyon, sinüzoidal dilatasyon, apoptoz, nekrozda azalma; VEGF ile boyanmada ekspresyonda azalma ve TUNEL ile boyanmada apoptozda azalma saptanmıştır. Bu azalma v İ/R+sugammadeks 96mg/kg grubunda İ/R+sugammadeks 16m g/kg grubuna göre anlamlıdır (p0,05) . Gruplar serum AST düzeyi İ/R+sugammadeks 16mg/kg ve İ/R+sugammadeks 96mg/kg gruplarında kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05) . İ/R+sugamm adeks 16mg /kg ve 96mg/kg gruplarında kontrol grubu ile TAS düzeyi açısından karşılaştırıldığında sayısal olarak daha yüksek bulunmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05) . TOS düzeyi İ/R+sugamm adeks 16mg/kg ve 96mg/kg gruplarında kontrol grubuna göre beklenenin aksine sayısal olarak yüksek ölçülmüştür ve istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05) . OSİ düzeyi İ /R+sugammadeks 16mg/kg ve 96mg/kg gruplarında kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı far k bulunmamıştır (p>0,05) . Sugammadeksin 16mg/kg uygulandığı grupta İ/R hasarı üzerine serum native tiyol değerini istatistiksel olarak anlam lı derecede düşürmüştür (p0,05) . İ/R+sugamm adeks 16mg/kg ve 96mg/kg grupları ile kontrol grubu arasında serum total tiyol düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05) . Sonuç: Çalışmamızda r atların histopato lojik incelenmesinde; iskemi sonrası uygulanan sugammadeksin 16mg/kg ve 96mg/kg dozlarının HE, VEGF VE TUNEL boyamada vakuolizasyon, sinüzoidal dilatasyon ve apopitoz/nekroz u vi azalttığı; TUNEL, VEGF boyamalarda apopitotik hücre sayısı ve Suzuki skorlaması i le değerlendirildiğinde iskemi sonrası sugammadeksin 16mg/kg ve 96mg/kg dozlarında düşük hasar skorları elde edildiği ve histopatolojik olarak sugammadeksin 96mg/kg uygulanması ile daha olumlu sonuçlar elde edildiği gösterilmiştir. Çalışmamızda değerlendir diğimiz biyokimyasal parametrelerde sugammadeksin anlamlı değişikliğe yol açmadığı gözlenmiştir. Anahtar kelimeler : İskemi/reperfüzyon, VEGF, TUNEL, alanin aminotransferaz , aspartat aminotransferaz, total oksidan seviye, total antioksidan seviye, oksidatif stres indeksi, native tiyol, t otal tiyol, sugammadeks
Özet (Çeviri)
Liver Ischemia Reperfusion Effect of Different Doses of Sugammadex on Hepatic Damage in Rat - Produced Rats Objective: The aim of this study is to investigate biochemically and histopathologically the effect of different doses of sugammadex on the liver on rat liver ischemia reperfusion injury induced rats. Materials and Methods: In this study, 36 Wistar Albino rats were used. Rats were randomly assigned 6 groups of 6 animals per group. Groups were treated with sham, c ontrol, ischemia reperfusion (I/R) - sugammadex 16mg/kg, I/R - sugammadex 96mg/kg, I/R+sugammadex 16mg/kg and I/R+suga mmadex 96mg/kg. The liver (I/ R) model was created by clamping the hepatic pedicle. All rats were anesthetized and the vein was opened via a 24 G intrauterine route from the tail vein. Sham group was waited for 30 minutes after laparotomy and 1 m l of intrav enous (IV) saline (0, 9% NaCl) was applied. The control group received 240 min reperfusion after 30 minutes of ischem ia with I/R+sugammadex 16mg/kg and I/R+sugammadex 96mg/ kg groups. These groups were given 0,9% NaCl, 16mg/kg and 96mg/ kg sugammadex IV, resp ectively, with a total volume of 1ml at th e end of the ischemic period. I/R