Karaciğer iskemi reperfüzyon hasarı oluşturulan ratlarda magnezyum sülfatın etkinliğinin araştırılması
Investigation of magnesium sulphate activity in rats with liver ischemia reperfusion injury
  1. Tez No: 484904
  2. Yazar: KEREM AKKOCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİT YOLDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada karaciğer iskemi reperfüzyon hasarı üzerine magnezyum sülfatın etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamız Abant İzzet Baysal Üniversitesi Hayvan Çalışmaları Etik Kurulu onayı alınarak gerçekleştirildi. Çalışmamızda 2-4 aylık 250-350 gram ağırlığında Wistar Albino cinsi 32 dişi rat kullanıldı. Ratlar randomize edilerek dört gruba ayrıldı. Kontrol(K) grubunda sadece ratların batını açıldı. İskemi oluşturulmadı ve diğer gruplar kadar beklendi. Magnezyum(M) grubuna sadece laparatomiden 20 dakika önce 200 mg/kg magnezyum sülfat uygulandı. İskemi oluşturulmadı ve diğer gruplar kadar beklendi. İskemi reperfüzyon(IR) grubunda laparatomiden sonra 60 dakika kadar karaciğerde iskemi yapıldı. Daha sonra 60 dakika reperfüzyon sağlandı. İskemi reperfüzyon ve magnezyum(IR+M) grubunda batın açılmadan 20 dakika önce 200 mg/kg magnezyum sülfat uygulandı. Laparotomi yapıldıktan sonra 60 dakika kadar karaciğerde iskemi oluşturuldu ve daha sonra 60 dakika reperfüzyon sağlandı. Kan örnekleri bütün gruplarda intrakardiyak olarak alındı. Biokimya labaratuarında alınan örneklerden TAS, TOS, ALT, AST, TROPONİN I ve INR çalışıldı. Daha sonra karaciğerden doku örnekleri alındı. Karaciğer kesitleri hemotoksilen eosin ile boyandı. Deney gruplarından habersiz histoloji uzmanı tarafından histoloji labaratuarında örnekler incelendi ve karaciğer iskemi reperfüzyon hasarı puanlama yapılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effect of magnesium sulphate on liver ischemia reperfusion injury. Our work was carried out with the approval of Abant İzzet Baysal University Animal Studies Ethics Committee. In our study, 32 female Wistar Albino rats weighing 250-350 grams were used for 2-4 months. The rats were randomly divided into four groups. In the control group (K), only the rats' abdomen were opened and no ischaemia was formed and waited until the other groups. Magnesium (M) group was administered 200 mg / kg magnesium sulphate only 20 minutes before laparotomy and was not as ischemic. In the group of ischemia reperfusion (IR), ischemia was performed in the liver for about 60 minutes after laparatomy. Then reperfusion was allowed for 60 minutes. Ischemia reperfusion and magnesium (IR + M) group received 200 mg / kg magnesium sulphate 20 minutes before the abdomen was opened. After laparotomy, ischemia was induced in the liver for about 60 minutes and then reperfusion was allowed for 60 minutes. Blood samples were taken intracardiac in all groups. TAS, TOS, ALT, AST, TROPONIN I and INR were studied in the biochemistry laboratory. Tissue samples were then taken from the liver. Liver sections were stained with hemotoxyline eosin. The specimens were examined by a histologist unaware of the experimental groups in the histology laboratory and evaluated by liver ischemia reperfusion injury scoring.