Resveratrolün iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine etkisi
- Tez No: 165395
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEZAİ YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
G. ÖZET Solid organ transplantasyonu sonrası post iskemik doku hasarlımı önlenmesinde serbest radikallerin uzaklaştırılması reperftizyon hasan tedavisinin temelini oluşturmaktadır. Resveratrol çevresel stres ve potansiyel patojen etkenlerin uzaklaştırılmasında etkili olan antioksidan aktiviteye sahip polifenol grubu ajandır. Bu çalışmada hepatik iskemi-reperfuzyon(I/R) oluşturulan ratlarda resveratrolun koruyucu etkisi araştırıldı. Çalışma 30 rat ile yapıldı. On rata operasyondan 3 gün önce 15/mg/kg/gün intra peritoneal resveratrol uygulandıktan sonra, 20 rata 45 dk hepatik iskemi ardından 60 dk reperfuzyon uygulandı. Sham gurubunu 10 rat oluşturdu. Resveratrol iskemiden 15 dk önce ve reperfüzyondan hemen önce intra peritoneal olarak 10 rata peroperatif uygulandı. Reperfüzyondan sonra bütün ratlar sakrifiye edildi. Karaciğer fonksiyonlarım değerlendirmek için alman kan örneklerinde serum Aspartat aminotransferaz (AST), Alanin aminotransferaz (ALT) ve bilirubin seviyelerine bakıldı. Malondialdehid (MDA), Glutatyon (GSH) ve Nitrik oksit (NO) değerlerine bakılmak üzere karaciğer dokusu alındı. Histopatolojik değerlendirme için de ayrıca karaciğer dokusu alındı. Resveratrol verilen grupta kontrol grubu ile karşılaştırıldığında GSH' da artış ve MDA' da azalma istatistiksel olarak anlamlıydı (Sırasıyla; p=0.006 ve p=0.04). NO değerinde azalma istatistiksel olarak anlamlı değildi. Kontrol grubu sham grubu ile karşılaştırıldığında AST ve ALT değerlerinde artış istatistiksel olarak anlamlıydı (Sırasıyla; p=0.002 ve 0.009). Resveratrol grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında AST ve ALT seviyelerinde azalma istatistiksel olarak anlamlı bulundu (Sırasıyla; p=0.0045 ve p=0.008). Kontrol grubu resveratrol verilen grupla karşılaştırıldığında bilirubin değerinde artış vardı fakat istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (Sırasıyla; 33p=0.212 ve p=1.0). Histopatolojik bulgular da resveratrolun koruyucu etkisini destekliyordu. I/R grubunda santral ven çevresinde oluşan hepatosit dejenerasyonu resveratrol grubunda görülmedi. Yapılan bu deneysel çalışmada resveratrolun karaciğer iskemi-reperruzyon hasarına koruyucu etkisi olduğu görüldü. ANAHTAR KELİMELER: Resveratrol, karaciğer iskemi reperfüzyon hasan. 34
Özet (Çeviri)
H. SUMMARY INTRODUCTION: Free radical ablation for the treatment of reperfusion injury has found its first clinical application in the prevention of postischemic tissue injury following solid organ transplantation. Resveratrol (R) is a polyphenol thought to be produced during times of environmental stress and pathogenic attack, has an antioxidant, free radical-scavenging activity. This study investigates the effects of resveratrol in hepatic ischemia/ reperfusion (I/R) in rats. METOD: Thirty rats were recruited in the study. After intraperitoneally pretreatment of 10 rats with resveratrol (15 mg/kg/day) for 3 days, 20 rats were subjected to 45 min of hepatic ischemia followed by 60 min reperfusion period. Sham procedure was performed on ten rats. Ten rats of the control group did not receive any treatment. R was given intraperitoneally, 15 minutes prior to ischemia and just before the reperfusion in 10 rats. After reperfusion period all rats were sacrified. Blood samples were taken and serum aspartate aminotransferase (AST), alanin aminotransferase (ALT) and biluribine levels are measured to assess liver functions. Liver tissues were taken to determinate the malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH) and nitric oxide (NO) levels. RESULTS: Liver tissue was examined histopathologically too. Statistically significant increase of GSH and decrease of MDA in group R in respect to control were determined ( p=0.006 and p=0.04 respectivelly). Decrease of NO did not give any statistically significant value. Concerning the liver enzymes : Increases in AST and ALT levels were satistically sinificant in control group compared to the sham (p=0.002 and 0.009 respectivelly). Decreases in AST and ALT levels in group R compared to control was statistically significant (p=0.0045 and p=0.008 respectivelly). Increases of 35biluribine in control group and decrease in R group was not statistically significant (p= 0.212 and p=1.0 respectivally). Histologic findings also support the protective role of R, the signs of degeneration in the hepatocytes around the central vein due to the I/R were disappeared in the R group. CONCLUSION: Based on the results of this experimental study Resveratrol was found to possess a protective effect on liver ischemia/reperfusion injury. KEY WORDS: Resveratrol, Hepatic ischemia/ Reperfusion injury 36