Karaciğerde iskemi reperfüzyon oluşturulan ratlarda platelet zengin plazma (PRP)ve sevofluran anestezisinin etkileri
The effects of platelet rich plasma (PRP) and sevofluran anesthesia in rats with ichemia reperfusion in the liver
- Tez No: 682402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, karaciğer iskemi reperfüzyon hasarı üzerinde PRP uygulamasının ve sevofluran anestezisinin etkilerinin histopatolojik ve biyokimyasal parametreler ile araştırılmasıdır. Çalışmada 36 adet Long Evans türü rat kullanıldı ve 6 gruba ayrıldı. İlk grup (grup D) donör grubu olup, PRP oluşturmak amacı ile abdominal aortadan kan alındı ve sakrifiye edildi. Kontrol grubuna (grup K) abdominal laparotomi uygulandı ve işlemden 2 saat sonra karaciğer dokusu alındı ve ratlar sakrifiye edildi. Grup İR, Grup İR-Sevofluran, Grup-PRP, Grup İR-PRP-Sevofluran gurplarında, abdominal laparotomi sonrası porta hepatis eksplore edildi ve klemplendi; 2 saat iskemi ardından 2 saat reperfüzyon uygulandı. Grup İR-PRP ve Grup İR-PRP-Sevofluran grubuna iskemi uygulanmadan 30 dakika önce intraperitoneal PRP uygulandı; Grup İR-S ve Grup İR-PRP-S gruplarına iskemi ve reperfüzyon süresince sevofluran %2,3 Sevofluran anestezisi uygulandı. Karaciğer doku örnekleri ışık mikroskobunda Hematoksilen-Eosin (H&E) ile boyanarak incelendi; biyokimyasal inceleme için doku örneklerinde MDA, Katalaz, Glutatyon-s-transferaz ve Paraoksonaz değerleri ölçüldü. Histopatolojik incelemede, karaciğer parenkiminde hidropik dejenerasyon, sinüzoidal dilatasyon, parenkimde mononükleer hücre infiltrasyonu ve nekroza giden hücre sayısı İR-PRP ve İR-PRP-S gruplarında İR grubunda İR grubuna göre anlamlı olarak düşük saptandı. Piknotik çekirdek değerlendirmesinde ise gruplar arası anlamlı fark saptanmadı. Doku örneklerinde ölçülen, MDA düzeyi ve katalaz enzim aktivitesi, İR-PRP ve İR-PRP-S gruplarında İR grubuna göre anlamlı olarak daha düşük; PON enzim aktivitesi anlamlı olarak daha yüksek bulundu. GST aktivitesinde ise gruplar arası anlamlı fark bulunmadı. İRsevofluran grubunda ise bulgularda, İR grubuna göre anlamlı fark bulunmadı. Bu bulgular ile PRP uygulamasının, karaciğerde deneysel olarak oluşturulan İR hasarının engellenmesinde etkili olabileceği sonucuna varıldı. Klinik uygulamalara bu PRP kullanımının aktarılması amacı ile daha fazla randomize, kontrollü deney ve klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the effects of PRP application and sevoflurane anesthesia on liver ischemia-reperfusion injury with histopathological and biochemical parameters. In the study, 36 Long Evans rats were used and divided into 6 groups. The first group (group D) is the donor group, and blood was taken from the abdominal aorta and sacrificed in order to create PRP. Abdominal laparotomy was performed in the control group (group K), liver tissue was removed and the rats were sacrificed 2 hours after the procedure. In Group IR, Group IR-Sevoflurane, Group-PRP, Group IR-PRP-Sevoflurane groups, the porta hepatis was explored and clamped after abdominal laparotomy; 2 hours of ischemia and 2 hours of reperfusion was applied afterwards. PRP was administered intraperitoneally 30 minutes prior to ischemia to IR-PRP and IR-PRP-Sevoflurane groups and 2.3% sevoflurane anesthesia was administered to IR-S and IR-PRP-S groups during ischemia and reperfusion. Liver tissue samples were examined under the light microscope by staining with Hematoxylin-Eosin (H&E); Malondialdehyde, Catalase, Glutathione-s-transferase and Paraoxonase values were measured in tissue samples for biochemical analysis. In the histopathological examination, hydropic degeneration, sinusoidal dilatation, mononuclear cell infiltration and necrosis in the liver parenchyma were found to be significantly lower in the IR-PRP and IR-PRP-S groups compared to the IR group. There was no significant difference between the groups in the evaluation of the pycnotic core. MDA level and catalase enzyme activity measured in tissue samples were significantly lower in IR-PRP and IR-PRP-S groups compared to IR group; PON enzyme activity was found to be significantly higher in both groups compared to IR group. There was no significant difference between the groups in GST activity. In the IR-S group, there was no significant difference in the findings compared to the IR group. With these findings, it was concluded that PRP application may be effective in preventing experimentally induced IR damage in the liver. More randomized, controlled trials and clinical studies are needed to apply this use of PRP to clinical practice.