Meteorin benzeri olarak bilinen yeni bir hormonun kalp iskemi reperfüzyon hasarındaki rolünün araştırılması
The investigation of the role in the heart ischemia and reperfusion injury of a new hormone known as meteorin-like
- Tez No: 516035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Miyokart infarktüsü (MI), yüksek mortalite ve morbidite oranına sahip bir kalp rahatsızlığıdır (KR). Egzersizin MI üzerinde koruyucu etkileri olduğu bilinmesine rağmen bu süreçte görev yapan aracı moleküller tam olarak bilinmemektedir. Çalışmamızda kalp ve kas dokuda sentezlendiği bilinen METRNL'nin kalp iskemi hasarındaki rolünün araştırılması amaçlanmıştır. İnsan kontrol ve MI serum örneklerinde (n=200) METRNL düzeyi ELİSA analizi kullanılarak değerlendirildi. Wistar albino sıçanlar; kontrol, I\R, egzersiz (E), I\R+E, I\R+M ve I\R+E+M olmak üzere her grupta 6 sıçan olacak şekilde 6 gruba ayrıldı (n=6). Egzersiz için 6 hafta treadmill koşu uygulaması yapıldı. Sıçan in vivo iskemi/reperfüzyon modeli oluşturuldu. Kalp, kas, beyaz yağ (BY) doku ve damar dokusunda mitokondriyal biyogenez (MB) ile ilişkili genlerin ifadelenme düzeyleri qRT-PCR ile yapıldı. Kalp, kas ve serum örneklerinde METRNL, IL-4, CK-MB ve ATP düzeyleri ELİSA ile değerlendirildi. METRNL'nin damar kasılmaları üzerine etkisinin belirlenmesi için izole organ banyosu uygulandı. Kontrol ile karşılaştırıldığında insan serum METRNL düzeylerinin MI hastalarında değişmediği tespit edildi. Kontrol grubuna göre, I/R grubunda kalp METRNL ifadesinin anlamlı olarak azaldığı gözlendi. Kalp METRNL düzeylerinin egzersiz yapan tüm gruplarda normalleştiği belirlendi. Kontrole göre diğer gruplarda, kalp ve kas dokularında MB ile ilişkili gen ifadelerinin anlamlı olarak değişim gösterdiği saptandı. METRNL verilen gruplarda TFAM düzeylerinin anlamlı olarak arttığı gözlendi. İzole organ banyosu deneyinde METRNL'nin 12,5 µg/ml dozunda vasküler kontraksiyonları önemli ölçüde arttırdığı bulundu. Mevcut çalışmanın, egzersizin I/R'deki koruyucu özelliğinin MB ile ilişkili olduğu gözlenmiştir. METRNL'in I/R hasarında azaldığı ve egzersizin bu azalmayı normalleştirdiği bulundu. METRNL'in sıçan kalp I/R modelinde TFAM seviyelerini artırarak, EKG bulguları iyileştirerek ve vasküler kontraksiyonları artırarak koruyucu özelliklere sahip olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Myocardial infarction (MI) is a heart disease with a high mortality and morbidity rate. Although it is known that exercise has protective effects on MI, the mediating molecules acting in this process are not known precisely. In our study, it is aimed to investigate the role of METRNL, which is known to be synthesized in heart and muscle tissue, in cardiac ischemic injury. METRNL levels in human control (n=200) and MI serum samples (n = 200) were assessed using ELISA assay. Wistar albino rats were divided into six groups as control, I\R, exercise (E), I\R + E, I\R + M and I\R+ E+M as six animals in each group. A 6-week treadmill running exercise was performed for the exercise groups. Expression levels of METRNL and MB related genes in heart and muscle tissues were evaluated by qRT-PCR. METRNL, IL-4, CK-MB and ATP ELISA levels in heart, muscle and serum samples were performed using ELISA. The effect of METRNL on vascular contractions was determined by an isolated organ bath experiment. Human serum METRNL levels did not change in MI patients compared to the control. According to the control group, heart METRNL expression decreased significantly in the I/R group. Heart METRNL levels were normalized in all excercise groups. In the other groups according to the control, MB-related gene expressions in heart and muscle tissues were found to show significant changes. TFAM levels were significantly increased in the METRNL-treated groups. In the isolated organ bath experiment, METRNL significantly increased the vascular contractions at 12.5 μg / ml dose. In the present study, it was observed that the protective feature of exercise in I/R was associated with MB. It was found that METRNL decreased in I/R damage and that the exercise normalized this decrease. METRNL is thought to have protective properties by increasing TFAM levels, improving ECG findings and increasing vascular contractions in the rat cardiac I /R model.