Sağlık çalışanlarında uyku kalitesi ve yorgunluğun değerlendirilmesi
Evaluation of sleep quality and fatigue in health professionals
- Tez No: 516042
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ORTABAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, sağlık personelinin uyku kalitesi ve yorgunluk faktörlerini karşılaştırıp bunlara neden olabilecek diğer faktörlerin hangi oranda etki ettiği araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma gurubunu Adıyaman ili merkezinde yer alan Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan 300 Doktor, Hemşire, Ebe ve Sağlık teknisyeni oluşturmuştur. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen 30 maddelik anket oluşturulmuş olup ayrıca Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi Ölçeği (PUKİ) ve Checklist Individual Strength (CIS) Yorgunluk Ölçeği kullanılmıştır. Anket sağlık çalışanlarının gündelik kişisel özelliklerini, davranış biçimlerini ele aldığı birinci bölüm ve PUKİ ve CIS ölçeklerinin yer aldığı ikinci bölümden oluşmuştur. 194 Kadın ve 106 erkekten oluşan araştırma grubunda kadınların % 10.8'i kaliteli uyku ihtiyacını karşıladığını belirtirken, erkeklerin %21.7'si kaliteli uyku uyudukları belirlenmiştir. Sağlık çalışanlarının meslek dağılımı ile yorgunluk faktörünü karşılaştırdığımızda ise Hemşirelerin 82.70 CIS Yorgunluk ölçeği puanı ile en çok yorulan sağlık çalışanları mesleği olduğu sonucu ortaya çıkmıştır Sağlık çalışanlarının sosyal yaşamında ve iş yeri ortamında kalitesiz uyku ve yorgunluk bulguları mevcut olup bu faktörleri önlemeye yönelik çalışmalar yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the sleep quality and fatigue factors of health professionals have been compared as well as to what extend do other factors have an impact has been researched. The study group of the research consists of a total of 300 Doctors, Nurses, Midwives and Health technicians working in the Adıyaman Education and Research Hospital in the province of Adıyaman. In the study, in addition to the survey, formed of 30 questions developed by the researcher; the Pittsburgh Sleep Quality Index Scale (PSQI) and the Checklist Individual Strength (CIS) Fatigue Scale have been used. The survey consists of two parts where the first part is related to the daily personal characteristics and behavior patterns of the health professionals, and the second part includes the PSQI and CIS scales. In the research group of 194 women and 106 men, 10.8% of the women stated that they meet their need for quality sleep, while it was determined that 21.7% of the men have quality sleep. When the occupational distribution of the health professionals and the fatigue factor were compared, it has been concluded with a 82.70 CIS Fatigue scale score that the most exhausted health professionals are nurses. There are findings of poor sleep and fatigue in the social life and the workplace environment of the health professionals, therefore it has been concluded that related studies to prevent these factors are necessary