Vardiyalı ve vardiyasız sistemde çalışan yetişkin bireylerde beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklıkları ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional habits, food consumption frequencies and sleep quality in adults working in shift and non shift systems
- Tez No: 835353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN SEYLAM KÜŞÜMLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Gelişmiş ülkelerdeki iş gücünün önemli bir bölümü vardiyalı çalışma düzenindedir. Vardiyalı çalışma, gündüz çalışmaya göre daha düzensiz hayat şartlarını beraberinde getirmektedir. Vardiyalı çalışma ile gece çalışma, gece yeme ve uyku bozuklukları insanların sirkadiyen ritminin bozulmasındaki en önemli etkenlerdir. Bu çalışma, vardiyalı ve sabit düzende çalışan bireylerin beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklıkları ve uyku kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Marmara bölgesinde bulunan havalimanı ve fabrikalardaki 18-64 yaş arası 8 saat dönüşümlü vardiyalı 90 kişi, 12 saat dönüşümlü vardiyalı 90 kişi ve 8 saat sabit çalışan 84 kişi olmak üzere toplam 264 kişiden oluşan 3 farklı sistemde çalışan yetişkin birey çalışmaya dahil edilmiştir. Bireylerin genel özellikleri, çalışma düzenleri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite durumlarına ilişkin bilgileri saptamak amacıyla Google online anket formu uygulanmıştır. Uyku kalitelerini saptamak için Pittsburgh uyku kalite indeksi (PUKİ) ve besin tüketim sıklığını saptamak için izin ile iş günleri için ayrı iki besin tüketim sıklığı tablosu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
A significant portion of the workforce in developed countries works in shifts. Shift work brings more irregular living conditions than day work. Shift work, night work, night eating and sleep disorders are the most important factors in disruption of circadian rhythm. This study was conducted to examine the relationship between dietary habits, food consumption frequency and sleep quality of individuals working in shift and fixed shift work. A total of 264 adults between the ages of 18-64 years, 90 people working 8-hour rotating shifts, 90 people working 12-hour rotating shifts and 84 people working 8-hour fixed shifts in airports and factories in the Marmara region, working in 3 different systems were included in the study. Google online questionnaire form was applied to determine the general characteristics, working patterns, dietary habits and physical activity status of the individuals. The pittsburgh sleep quality index (PSQI) was used to determine sleep quality and two food consumption frequency charts were used to determine food consumption frequency, one for leisure and one for work days.