Sağlık çalışanlarının COVID-19 korku düzeylerinin uyku kalitesi, yorgunluk şiddeti ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of COVID-19 fear levels of healthcare professionals with sleep quality and extension of fatigue
  1. Tez No: 694180
  2. Yazar: NUR TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU İLKE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: COVID-19 salgınında sağlık çalışanları, toplum sağlığı için büyük bir özveri ile çalışırken kendi sağlıklarını riske edecek durumlara maruz kalabilmekte, kısa ve uzun vadede psikolojik olumsuz etkilenmeler yaşayabilmektedir. Bu çalışmada sağlık çalışanlarının yaşadıkları COVID-19 korkusunun, uyku kalitesi ve yorgunluk şiddeti ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Konya Şehir Hastanesi'nde görev yapan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 306 sağlık çalışanı ile gerçekleştirildi. Tüm katılımcılara sosyodemografik veri formu, COVID-19 Korkusu Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) doldurtuldu. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan 306 sağlık çalışanının %72,5'i kadın (n=222) ve %27,5'i erkek (n=84) katılımcıdan oluşmaktaydı. COVID-19 korku ölçeği puanının; kadınlarda, evlilerde, çocuğu olanlarda, kronik hastalığı olanlarda anlamlı olarak daha yüksek, yalnız yaşayanlarda ise anlamlı olarak daha düşük olduğu görüldü. COVID-19 korku ölçeği puanının COVID-19 aşısı olma durumuna bağlı anlamlı olarak farklılık gösterdiği saptandı (p=0,016). Sağlık çalışanlarında uyku kalitesi; meslek, sigara kullanımı, aşı olma durumu ve psikolojik destek alma durumuna göre farklılaşırken yorgunluk şiddeti ise cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdi. COVID-19 korkusu yüksek olan sağlık çalışanlarının kötü uyku kalitesi ve şiddetli yorgunluğa sahip olduğu görüldü. Sonuç: Çalışmamızda sağlık çalışanlarının COVID-19 korkusunun kadınlarda, evlilerde, çocuk sahibi olanlarda, kronik hastalığı olanlarda daha yüksek; yalnız yaşayan bireylerde daha düşük olduğu ve yüksek COVID-19 korku düzeylerinin kötü uyku kalitesi ve artmış şiddetli yorgunluk ile ilişkili olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Salgınla mücadelede önemli görevler üstlenen sağlık çalışanlarının korku düzeylerinin azaltılmasına yönelik, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesini amaçlayan destekleyici stratejiler geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: In the COVID-19 epidemic, health workers may be exposed to situations that will put their own health at risk while working with great devotion for public health, and may experience negative psychological effects in the short and long term. In this study, it was aimed to examine the relationship between the fear of COVID-19 experienced by healthcare professionals, sleep quality and fatigue severity. Material and Method: The research was carried out with 306 healthcare professionals working at Konya City Hospital and who agreed to participate in the study. A sociodemographic data form, COVID-19 Fear Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI) and Fatigue Severity Scale (FAQ) were filled in by all participants. SPSS 22.0 program was used in the analysis of the data. Results: 72.5% of the 306 healthcare workers participating in the study were female (n=222) and 27.5% were male (n=84). COVID-19 fear scale score; It was found to be significantly higher in women, married, children, and those with chronic diseases, and significantly lower in those living alone. It was determined that the COVID-19 fear scale score differed significantly depending on the status of being vaccinated against COVID-19 (p=0.016). Sleep quality in healthcare workers; While it differed according to occupation, smoking, vaccination status and psychological support, the severity of fatigue differed significantly according to gender. Healthcare workers with a high fear of COVID-19 were found to have poor sleep quality and severe fatigue. Conclusion: In our study, it was concluded that the fear of COVID-19 in healthcare professionals is higher in women, married people, those with children, those with chronic diseases, and it is lower in individuals living alone, and that high COVID-19 fear levels may be associated with poor sleep quality and increased severe fatigue. Supportive strategies should be developed to reduce the level of fear of healthcare workers, who play an important role in the fight against the epidemic, to improve working conditions and increase their quality of life.