The impact of international financial reporting standards (İFRS) adoption on the integration of capital markets
Uluslararası finansal raporlama standartlarının entegrasyon üzerindeki etkisi
- Tez No: 516076
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NACİYE CAN MUĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Entegre sermaye piyasaları, piyasalara daha iyi risk paylaşımı ve verimlilik sağlayarak ekonomik büyümede hayati bir rol oynamaktadır. Ancak sınırlar boyunca, bilgi asimetrisi gibi farklı engellerin varlığı ekonomik büyümeyi engellemektedir. Önceki literatür, uluslararası finansal muhasebe standartlarının (UFRS) kabul edilmesinin, bu engellerin kaldırılmasına yardımcı olduğunu ve finansal tabloların karşılaştırılabilirliğinin, şeffaflığının ve muhasebe kalitesinin artmasını sağladığını göstermektedir; Sonuç olarak, azalan sermaye maliyeti, artan piyasa likiditesi ve sınır ötesi yatırıma yol açmaktadır. Ancak, bu faydalar tek tip (uniform) değildir. Bu tez, UFRS'nin benimsenmesinin dünya çapındaki sermaye piyasalarının entegrasyonu üzerine nasıl etkilediğini araştırmıştır. Sermaye piyasalarının entegrasyonunu etkileyen diğer faktörler berlirlekmek için kontrol değişkenleri ile kademeli (aşamalı) benimseme tarihleri ve fiyat temelli entegrasyon ölçüleri kullanılnuşte. Örnek, sermaye piyasaları gösterge endeksleri ve mevcut fiyat verileri bulunan tüm ülkeleri kapsamaktadır. Ülkeler UFRS, uygul ama tarihi, sermaye piyasası pazar değerinin GSYH'ye oranı, ve gelir düzeylerine göre hem UFRS uygulayanlar dört ayrı grupta toplanıştır hem de uygulamayanlar içinde. Korelasyon katsayısı, beta ve sigma yakınsaması erişim entegrasyonu için sermaye piyasası entegrasyonu'nun (SPE) fiyat bazlı ölçümü olarak kullanıldı. Genel sonuçlar, UFRS'nin benimsenmesinin SPE'ye önemli bir etkisi olmadığını göstermektedir. Arkasındaki gerekçeler, ülkeler genelinde farklı uygulama mekanizmaları, raporlama teşvikleri, öğrenme ve geçiş konularıyla açıklanmaktadır. Bulgular, politika yapıcılarının IFRS'nin benimsenmesinde kurumsal faktörlerin rolüne odaklanmalarını ve IFRS'nin öğrenme ve uygulama konularına daha fazla önem vermelerini gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
The integrated capital markets play a vital role in economic growth by providing better risk sharing and efficiency to the markets. However, the presence of different barriers such as information asymmetry across borders hinders it. Extant literature shows that adoption of international financial accounting standards (IFRS) helps to remove these barriers and results in increased comparability, transparency and accounting quality of financial statement; which consequently leads to a decreased cost of capital, increased market liquidity and cross-border investment. However, these benefits are not uniform. This dissertation investigated how the adoption of IFRS impact on the integration of worldwide capital markets. I used the staggered adoption dates and price based measures of integration with the control variables for other factors affecting the integration of capital markets. The sample includes all the countries with capital markets benchmark indices and prices data available. Countries are classified into four treatment (adopters) vs control (non-adopters) groups, based on their IFRS adoption date, market capitalization rate to GDP and income levels. Price based measures of capital market integration (CMI) are used to access integration such as correlation coefficient, beta, and sigma convergence. Overall results suggest no significant impact of IFRS adoption on the CMI. The rationale behind is explained by different enforcement mechanism, reporting incentives, learning and transition issues across countries. The findings urge the policymakers to focus on the role of institutional factors in IFRS adoption, and put greater emphasis on the learning and enforcement issues of IFRS.