İlköğretimde okul yöneticilerinin müfettişlerden yararlanma dereceleri
A Study about the degress of benefit attained by the primary education school administrators
- Tez No: 51608
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYDAR TAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET İlköğretim okullarının amaç, ilke ve kurallara uygun işleyip işlemediği ilköğretim müfettişlerince yapılan kurum teftişi sonucunda anlaşılır. Yönetimin teftişi kurum teftişinin bir boyutunu oluşturur. Çağdaş teftiş, insan kaynaklarının rasyonel biçimde kullanılmasına yönelik olmalıdır. Bu yönde rehberlik ve mesleki yardımın esas alınması gerekir. Bu araştırmanın amacı, İlköğretim okulu yöneticilerinin yönetim faaliyetlerinde İlköğretim müfettişlerinden ne derece rehberlik ve mesleki yardım gördüklerini müfettiş ve yönetici algılarına göre ortaya koymaktır. Araştırma evrenini Ankara ili'nde görev yapan İlköğretim müfettişleri, Ankara İli merkez ilçelerinde bulunan ilköğretim okullarında görev yapan müdür ve müdür yardımcıları oluşturmaktadır. Veriler anket yolu ile elde edilmiştir. Anketlerde kişisel bilgilerin yanı sıra personel, öğrenci, öğretim, eğitim ve işletme hizmetlerine yönelik 57 soru sorulmuş, beşli derecelendirme ölçeği kullanılmıştır. Verilerin frekans, yüzde, ağırlıklı ortalama, standart sapmaları alınarak çözümlenmiş, deneklerin görüşleri arasında fark olup olmadığı“t”testi ile ölçülmüştür. Müfettişler, personel, öğrenci, öğretim, eğitim ve işletme hizmetlerinde kısmen düzeyinde rehberlik ve mesleki yardımda bulunduklarını belirtmişlerdir. Yöneticiler ise işletme hizmetleri dışındaki alanlarda çok az, işletme hizmetlerinde ise kısmen rehberlik ve mesleki yardım yapıldığını belirtmişlerdir. Müfettiş ve yönetici görüşlerinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bulgular ışığında kısaca aşağıdaki öneriler geliştirilmiştir. 1. Yöneticilerin hangi işlerde rehberlik ve mesleki yardıma gereksinim duydukları belirlenmeli, müfettişler bu alanlarda yetiştirilmelidir. 2. Müfettişlerin yöneticilerden daha üst düzeyde eğitim görmeleri sağlanmalıdır. 3. Müfettiş ve yöneticiler arasındaki işbirliğini geliştirilci önlemler alınmalıdır. 4. Teftişte rehberlik ve mesleki yardımın esas alınması sağlanmalıdır. Bu araştrma ile ilköğretim okullarının başarıya ulaşmasında yönetimin payının büyük olduğu, eğitimde basan isteniyorsa, öncelikle kurum yöneticilerinin başarılı olmalarının sağlanması gerektiği ilgililerin dikkatine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Weather the operation of primary education schools is performed in conformity with the purpose, principle and rules of the educatio or not, is a subject, that is understood, at the end of inspections performed by the primary education school inspectors. Inspection of administration, forma a dimension of the inspection of an organization. Contemporary inspection should be directed to have human resources rationally utilized. Guidance and vocational help should be taken as the base in this direction. The purpose of this research, is to find out the degree of guidance and vocational assistance gained by the primary education school administrators, from the primary education school inspectors, with respect to administration activities. The universe of the research is formed by the primary education inspectors who are charged with duty, in the city of Ankara, the directors and assistant directors employed in the primary education schools in town centers and at subtown districts. Data is attained through survey. In the survey questionnaire, along with request for personal information, 57 questions were directed to have responses relating to personnel, student, education, training and administration services and a five point grading scale is used. The firequency, percontage, weighted average, standard deviation of the data are determined, solved and a“t”test is employed, to see if there were differences between the views of those surveyed. Inspectors has stated taht partial assistance with respect to guidance and vocational help were provided to personnel, student, education, training and the administrative services. Whereas, the administrators stated that there were rather little guidance and vocational assistance in fields outside of administrative services and only a partial help in administrative services area. There were meaningful differences between the views of inspoctors and managers. 57Under the light of the findings, the following suggestions are developed: 1. The importance of educational services should be made a topic that is taken us seriously by the groups. 2. The works in which the administrators need help with respect to guidance and vocational assistance, should be determined and the inspoctors should be trained in these fields. 3. Education must be provided to the inspectors at a level higher than the education recerived by the administrators. 4. Cooperation between the inspector and the administrators should be deveoped. 5. During the inspecton, the groups must be made aware that guidance and vocational assistance is basic to the their activities. 6. The economic, social and logislative problems of the inspectors must be solved. With this research, it is tried, to take such topics into consideration that the share of administration in reaching at success with respect to primary education schools is large and if there is a dosire to be successful in educaton, the success of the administrators of the organizations should have been attained with priority. This has been presented to the attention of those concerned. 58