İlköğretim okulu yöneticilerinin denetimi (Kocaeli ili örneği)
  1. Tez No: 73986
  2. Yazar: MEHMET KARABÖRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT (En fazla 250 sözcük) : (TÜBİTAK/TÜRKDOK'un Abstrakt Hazırlama Klavuzunu Kullanınız.) Bu araştırma, ilköğretim okulu yöneticilerinin yönetici denetimine ilişkin müfettişlerden beklentilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Yöneticilerin müfettişlerden öğretim-yönetim, denetim-değerlendirme, rehberlik, araştırmacılık ve liderlik alanlarına yönelik olarak beklentilerine ne derecede cevap aldıkları test edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini 1996-1997 Öğretim yılında İzmit Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki ilköğretim okullarında görevli yöneticiler oluşturmaktadır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, t-testi, varyans analizi ve LSD testi uygulanmıştır. Araştır ma ile ilgili elde edilen bulgular özetle şunlardır: 1- Yöneticiler, personel yönetimini değerlendirme ve personeli ile aralarında iyi ilişkilerin kurulmasına katkı sağlamada müfettişleri yetersiz görmektedirler. 2- Yöneticiler, denetim sırasındaki ihtiyaç ve istekleriyle müfettişlerin yeterince ilgilenmediğini düşünmektedirler. 3- Yöneticiler, bir müfettiş grubu belli bir süre aynı okulların denetimini yapmalıdır, görüşüne çok düzeyinde katılmaktadırlar. 4- Yöneticiler, kendi okulları ile ilgili sorunları ortaya koyma ve uygulanabilir çözümler önermede müfettişleri yetersiz bulmaktadırlar. 5- Yöneticiler, müfettişlerin eğiti m-öğretim, yönetim ve denetim konularında yeterince araştırmalar yapmadığı görüşündedirler. 6- Yöneticiler, müfettişleri orta düzeyde liderlik özelliğine sahip bulurken yönetici sorunlarını çözmede oynadıkları liderlik rollerini yetersiz bulmaktadırlar. 7- Yöneticilerin müfettişlerden beklentilerinde cinsiyet, yaş, kıdem, öğrenim durumu ve branşa göre anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. 8- Okul yöneticilerinin, yöneticilik görevine ilişkin olarak müfettişlerden beklentilerinde müdür ve müdür başyardımcıları arasında farklılık vardır.
Özet (Çeviri)
IK İNGİLİZCE ABSTRAKT (En fazla 250 sözcük) : This study aims to define the expectation of primary education administrators from the supervisors in terms of administrator supervision. It has been tried to test to what degree the supervision meet the expectations of the administrators in the field of education-administration, evaluation-supervision, guidance, research and leader ship. The scope of the research compromise the administrators who are in charge at primary education schools with in the borders of Greater Munisipality of İzmit in the education year of 1996-1997. In the analysing of operations the data, frequency, percentage, aritmetic mean, t-test, variance analysis been used. The fridings collected via the research are as follows: 1-The administrators find the supervisors incepede in term of evaluating the personal administration and of providing them with help to set up good relations with their personal. 2-The administrators think that the supervisors do not care of their needs during supervision. 3 -The administrators afree completely with the idea that the supervision of the some school should be made by the same group of supervisors for a wtain period. 4-The administrators find the supervisors in capable of presenting the problem related to schools and making suggestion for practical solutions. 5-The administrators think that the supervisors do not make researches adequately in the fields of education, administration and supervision. 6-While the administrators think that the supervision have a mid-livel of leadership and their leadership idem they play in solving the problem of administrators are inadequate. 7-There is not much uifference in the expectations of the administrators from the supervisors depending on sex, age, seniority, educational level and branch. 8-There is a difference between the managers and vice-managers in their expectations from the supervisors related administration duty.