Investigating the fracture behaviour of X70M linepipe steel girth weldments via single edge notched tension and bend tests
X70M boru hattı çeliği çevresel kaynaklarının kırılma davranışının tek kenarı çentikli çekme ve eğme testleri ile incelenmesi
  1. Tez No: 516080
  2. Yazar: UYGAR TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL HAKAN GÜR, DR. SÜHA TİRKEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Küresel pazardaki artan rekabet boru hattı inşasında özgün ve uygun maliyetli üretim teknolojileri yatırımlarına motivasyon sağlamaktadır. Çok pasolu gaz metal ark kaynağı düşük alaşımlı ve paslanmaz çeliklerde rüştünü ispatlamıştır. Kaynağın mühendisliği kırılma tokluğu bağlamında özel bir öneme sahiptir çünkü birleşme bölgesinde birbirinden kimyasal ve fiziksel olarak farklı iki yapının kesişim hattı bulunmaktadır. Mühendislik Kritik Değerlendirmesi (MKD) malzemenin hatalı bölgedeki elastik-plastik davranışı için geleneksel iyi işçilik kriterlerine göre daha gerçekçi bir alternatif sunar, bu sebeple daha büyük hata boyutlarına izin vererek tamir oranlarını önemli ölçüde azaltır. Bu çalışmada, kaynaklı X70M çeliğinin kırılma tokluğu parametreleri ve kırılma davranışını etkileyen özellikler incelenmiştir. Çevresel kaynağın bütünlüğü geleneksel tahribatsız ve tahribatlı testlerle doğrulandıktan sonra, tekil kritik değerleri ve kırılma dayanım eğrilerini elde etmek için, Tek Kenarı Çentikli Çekme (TKÇÇ) ve Tek Kenarı Çentikli Eğme (TKÇE) testleri yapıldı. Kırılma yüzeyleri incelendi ve çatlak ucu kısıtlaması ve plastik deformasyon incelendi. Sonuçlarda, TKÇÇ numunelerinin, daha düşük çatlak ucu kısıtlaması sebebiyle, TKÇE numunelerine göre hem üzerlerinde bulunan bir çatlağa hem de yırtılmaya daha iyi direnç gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing competition in the global market motivates the producers to invest in novel and cost-effective manufacturing technologies in pipeline construction. Gas metal arc welding multi-pass process has been proven for as-rolled low-alloy steels. Engineering of welding is a special concern in terms of fracture mechanics because the joint yields a fusion line between chemically and physically dissimilar structures. Engineering Critical Assessments (ECA) suggest more realistic scenarios for material's elastic-plastic behaviors at proximity of the discontinuities compared to conventional good workmanship criterion, and thus lower the repair rates dramatically by allowing more generous discontinuity dimensions. In this study, fracture toughness parameters and properties affecting the fracture behavior of as-welded API 5L X70M steels were investigated. After validating the integrity of girth welds with conventional non-destructive and destructive tests, Single Edge Notched Tension (SENT) and Single Edge Notched Bend (SENB) tests were performed to obtain single critical values and tear resistance curves. The fracture surfaces were examined. Then, the effects of crack tip constraint and plastic deformation were investigated. The results show that, the SENT specimens demonstrate better resistance to both located crack and propagation of tearing compared to SENB specimens due to lower crack tip constraint.