Investigating the effects of micro arc oxidation (MAO) process on thermal and elevated temperature mechanical properties of AZ91 MG alloy
AZ91 MG alaşımlarının termal ve yüksek sıcaklık mekanik özelliklerine mikro ark oksidasyon (MAO) prosesinin etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 842004
  2. Yazar: EKİN SELVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAYDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Magnezyum ve alaşımları, düşük yoğunluk, yüksek mukavemet/ağırlık oranı, dökülebilirlik, geri dönüştürülebilirlik, manyetik kalkanlama ve yüksek titreşim sönümleme özelliklerinden dolayı, otomotiv, uçak-uzay ve haberleşme endüstrilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak korozyon ve aşınma direnci gibi düşük yüzey özellikleri kullanımını kısıtlamaktadır. Literatürde Mikro Ark Oksidasyon (MAO) yöntemi ile Mg alaşımlarının yüzey özelliklerinin iyileştirildiğini gösteren çok sayıda çalışma bulunmaktadır. AZ91 Mg alaşımları, mükemmel dökülebilirlik, korozyon ve süneklik kombinasyonlarından dolayı otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, düşük sürünme direnci bu yaygın kullanımı kısıtlamaktadır. Mikro Ark Oksidasyon yöntemi ile üretilen seramik oksit tabakasının yüksek ısı yalıtım özellikleri sayesinde Mg alaşımlarının yüksek sıcaklık mekanik özelliklerinin artacağı öngörülmektedir. Ayrıca AZ91 alaşımı motor blokları, vites kutusu gibi otomobil bileşenlerinde kaymaya ve yüksek sıcaklığa (~120oC) maruz kaldığında yüksek sıcaklıkta aşınma ciddi bir problemdir. Böylece AZ91 alaşımının yüksek sıcaklık aşınma direncinin MAO işlemi ile iyileştirileceği düşünülmektedir. Mikro ark oksidasyon yönteminde anodik oksidasyon yöntemine benzer şekilde pasif bir oksit tabakası oluşur. Ancak MAO yönteminde anodik oksidasyon yöntemine göre daha yüksek voltaj veya akım yoğunluğu uygulanır. Böylece birkaç yüz mikrometre kaplama kalınlığı elde edilebilir. Güç kaynağının pozitif kutbuna (anot) hafif metal alaşımları (Ti, Al, Mg gibi) bağlanırken, negatif kutba (katot) paslanmaz çelik elektrolit kabı bağlanır ve altlık alkali esaslı sulu elektrolite daldırılır. İşlemin ilk aşamasında pasif bir oksit film oluşur. Daha sonra bu pasif oksidin dielektrik bozunumu sonucunda oluşan deşarj kanallarında mikro arklar oluşur. Deşarj sonucu ergiyen oksit tabakası oda sıcaklığında elektrolit ile soğutulur. Elektrolitteki iyonlar, deşarj etkisi ile ergimiş oksit ile reaksiyona girer ve daha sonra elektrolit ile teması sonucunda oksit tabakası katılaşır ve MAO kaplama oluşturulur. Soğutma hızı 108 K/s'ye ulaşabildiği için çatlaklar ve kopmalar görülebilir. Kaplama morfolojisi, gaz boşlukları ve deşarj oluşumu nedeniyle oluşan deşarj kanalları nedeniyle gözeneklidir. MAO kaplamanın fiziksel ve mekanik özelliklerini, kaplamaların morfolojisini, bileşimini, por boyutunu, fazların dağılımını etkileyen elektriksel parametreler ve elektrolit bileşimi gibi iki temel parametre bulunmaktadır. Pasif oksit tabakasını stabilize eden ve dielektrik bozunmayı kolaylaştıran silikat, alüminat ve fosfat bileşiklerinden oluşan elektrolit MAO prosesinde alkalidir. Kaplama bileşimi ve özellikleri, çok çeşitli elektrolitlerin kullanılabilmesi sayesinde büyük ölçüde değiştirilebilir. Elektrolitte, hidroksit iyonları substrattaki Mg ile reaksiyona girer ve plazmanın ısısıyla MgO oluşturur. Çözeltideki SiO32-, PO43- ve AlO21- gibi iyonlar, elektrostatik kuvvet ve deşarjın etkisiyle MgO filmi ile reaksiyona girer. Sonuç olarak kaplamada Mg2SiO4, Mg3(PO4)2, Mg(AlO2)2 bileşikleri oluşur. Florür tuzları, homojen ve korozyona dayanıklı bir kaplama oluşturan pasif bir MgF2 tabakası oluşturur. MAO kaplamaların aşınma, korozyon direnci ve termal bariyer özellikleri, elektrolit içinde zirkonyum bileşiklerinin çözülmesiyle iyileştirilmektedir. Ayrıca elektrolit konsantrasyonunun artmasıyla, elektrolitin elektrik iletkenliği artar böylece bozunmanın neden olduğu deşarj daha güçlü hale gelir. Bu nedenle, artan kaplama büyüme hızı ile kaplama kalınlığı artar, ancak yüksek soğuma hızı nedeniyle kaplamada pul pul dökülme meydana gelebilir. Akım yoğunluğu, voltaj, frekans, dalga oranı (duty cycle) ve işlem süresi gibi parametreler MAO işleminin elektriksel parametrelerini oluşturur. Gerilim veya akım yoğunluğu arttıkça mikro arkların enerjisi artar, bu da kaplamanın oluşum hızını artırır. Böylece kaplama kalınlığı artar. Ancak artan akım yoğunluğu ve gerilim ile birlikte artan ark sıcaklığı ve süresi kaplamanın dökülmesine neden olabilir. Mikro arkların sıcaklığı 1000-10000 K arasında, süreleri ise birkaç mikrosaniyeden yüzlerce mikrosaniyeye kadar değişebilir. Kısa sürede çok yüksek sıcaklıklara ulaşan kaplama, oda sıcaklığındaki elektrolit ile birlikte hızla soğutulduğunda, kaplamada termal gerilmeler meydana gelir. Frekans azaldıkça veya dalga oranı arttıkça, gerilim veya akım yoğunluğunun artmasına bağlı olarak ark sıcaklığı ve süresi de artar. Bu nedenle frekansın azaltılması veya dalga oranının arttırılması kaplama oluşum hızını arttırır. Ancak artan ısıl gerilimlere bağlı olarak pürüzlülük, çatlaklar ve dökülmeler artar. Her koşulda en iyi performansın sağlanabilmesi için MAO işlemi sonucunda elde edilen kaplamanın homojen, yüksek kalınlıkta ve optimum yüzey pürüzlülüğüne sahip olması gerekmektedir. Kaplama kalınlığı arttıkça, artan tane sınırları fonon saçılmasına neden olur. Çözeltinin bileşimi, konsantrasyonu ve elektriksel parametreler kaplama kalınlığı üzerinde büyük etkiye sahiptir. Ancak tek fazlı (silikat) veya çift fazlı (fosfat ve alüminat) elektrolitlerin ısıl özelliklere etkisi konusunda çok fazla çalışma yoktur. Zirkonyum kaynağı miktarının artmasıyla kalınlık ve termal bariyer özelliklerinin arttığı gözlenmiştir. Ancak Na2ZrO3 ve K2ZrF6 gibi zirkonya kaynaklarının termal bariyer özelliklerine etkisi ile ilgili çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, tek (silikat) veya çift fazlı (alüminat ve fosfat) elektrolit ve farklı ZrO2 kaynaklarının (K2ZrF6 ve Na2ZrO3) kaplamanın termal bariyer özellikleri, yüksek sıcaklık mekanik özellikleri (sürünme ve aşınma) ve morfolojisi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu çalışmada ayrıca AZ91 alaşımının yüksek sıcaklık aşınma direnci ve sürünme direnci gibi yüksek sıcaklık özelliklerinin, MAO kaplamanın seramik özelliklerinden dolayı iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle kaplamanın en yüksek kalınlıkta ve optimum pürüzlülükte olması amaçlanmaktadır. Böylece AZ91 altlığı üzerine farklı elektrolit ve elektriksel parametrelerde MAO işlemi uygulanmıştır. Ayrıca, termal iletkenlik ve termal şok gibi termal bariyer testleri için mükemmel kalınlık, homojenlik ve pürüzlülük kombinasyonuna sahip kaplama seçilmiştir. Son olarak, en iyi termal bariyer özelliklerini gösteren kaplama, yüksek sıcaklık aşınma testi ve sürünme testi gibi yüksek sıcaklık mekanik testleri için seçilmiştir. Bu tezin ilk bölümünde magnezyum alaşımları ve MAO prosesi tanıtılmış ve tezin amacı belirtilmiştir. İkinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerde bu tez kapsamında yapılan çalışmalardan hazırlanan makalelere yer verilmiştir. Son bölüm ise makalelerin genel sonuçlarını özetleyen Genel Sonuçlar (Conclusions) bölümüdür. Aşağıdaki paragraflarda her makalenin içeriği kısaca özetlenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, AZ91 magnezyum alaşımına, zirkonyum kaynağı olarak K2ZrF6 veya Na2ZrO3 içeren silikat ve alüminat/fosfat bazlı (ikili) elektrolitlerde farklı voltajlar kullanılarak MAO işlemi uygulanmıştır. Yapısal ve morfolojik karakterizasyon, taramalı elektron mikroskobu (SEM) incelemeleri ve X-ışını kırınım (XRD) analizi ile yapılmıştır. Farklı numunelerin MAO kaplamalarının özellikleri, kaplama kalınlığı, yüzey pürüzlülüğü, gözenek boyutu ve gözenek oranı ölçülerek karşılaştırılmıştır. Ayrıca, mekanik özellikleri karakterize etmek için sertlik, yapışma dayanımını belirlemek için ise kaplama çekme testleri (pull-off) uygulanmıştır. Hem elektrolit bileşiminin hem de zirkonyum içeren bileşik ilavesinin sentezlenen MAO kaplamaların termal özellikleri üzerindeki etkisini değerlendirmek için termal iletkenlik ölçümleri ve termal şok testleri yapılmıştır. Bu testler sonunda, MAO işlemi uygulanan numunelerin eşdeğer termal iletkenliğinin kaplama uygulanmamış AZ91 alaşımına kıyasla %30'a kadar azaldığı bulunmuştur. Termal iletkenlikteki azalma esas olarak hem daha kalın ve daha yoğun bir MAO kaplamasının oluşması hem de üretilen MAO kaplamasına ZrO2 fazının dahil edilmesi ile ilişkilendirilmiştir. Artan termal şok direncinin, MAO kaplamanın daha düşük sertliği ve daha yüksek yapışma dayanımı ile ilişkili olduğu, bunun da çatlakların daha küçük olmasını ve kaplama tabakasındaki dökülmelerin engellenmesini sağladığı belirlenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde kaplamaların tribolojik özellikleri araştırılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde kaplamaların tribolojik özellikleri araştırılmıştır. AZ91 alaşımının düşük aşınma direnci, endüstriyel uygulamalarda daha yaygın kullanımını sınırlayan ana faktördür. Bu nedenle, oda sıcaklığında aşınma direncini artırmak için alaşıma çoğunlukla MAO işlemi uygulanmaktadır. Ancak, MAO kaplamaların yüksek sıcaklıklardaki aşınma davranışı üzerindeki etkisini gösteren sınırlı çalışma vardır. Çalışmanın ikinci bölümünde, bir AZ91 alaşımı üzerinde tek fazlı (silikat içeren) ve çift fazlı (alüminat+fosfat) elektrolitlerde MAO işlemi gerçekleştirilmiş ve aşınma davranışı hem oda sıcaklığında hem de 200 ℃'de karşılaştırmalı olarak incelenmiş olup kaplamasız alaşımla karşılaştırılmıştır. Deney sonuçları, alaşımın aşınma direncinin hem oda sıcaklığında hem de 200 ℃'de önemli ölçüde iyileştirilebileceğini ve silikat bazlı elektrolitin her iki sıcaklıkta da daha iyi bir aşınma direnci sağladığını göstermiştir. Sonuçlar ayrıca, her iki sıcaklıkta da kaplama uygulanmayan alaşımın baskın aşınma mekanizmasının oksidasyon, MAO işlemi yapılmış alaşımların ise gevrek kırılma olduğunu göstermiştir. Tezin dördüncü bölümünde kaplanan alaşımın sürünme özellikleri incelenmiştir. AZ91 Mg alaşımı, düşük sürünme direnci nedeniyle aktarma organları uygulamalarında kullanımı kısıtlı olmasına rağmen, otomotiv endüstrisinde geniş bir uygulama alanına sahiptir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise, yüksek termal yalıtım özelliğine sahip kaplama tabakasından yararlanmak için bir AZ91 Mg alaşımına MAO işlemi uygulanmış ve sürünme direnci üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu kapsamda AZ91 Mg alaşımına çift kutuplu DC güç kaynağı kullanılarak MAO işlemi gerçekleştirilmiştir. Sürünme testleri kaplanmamış ve kaplanmış numuneler için farklı sıcaklıklarda (150-200oC) ve gerilmelerde (25-90 MPa) yapılmış ve minimum sürünme hızları belirlenmiştir. MAO kaplamanın gerilme azaltıcı etkisi ve termal bariyer özelliklerinden dolayı, MAO kaplamanın, kaplama yapılmamış alaşımın minimum sürünme hızını sıcaklık ve gerilmeye bağlı olarak %35 - %84 oranında azalttığı gösterilmiştir. MAO işlemi uygulanmamış ve uygulanmış alaşımlar için sürünme mekanizmaları, sürünme aktivasyon enerjisi ve gerilme üslerine dayanan bir dizi hesaplama kullanılarak tespit edilmiştir. Efektif aktivasyon enerjisi de hesaplanmış ve latis difüzyon kontrollü dislokasyon tırmanmasının her iki numune için de düşük gerilmelerde etkili sürünme mekanizması olduğu, boru difüzyon kontrollü dislokasyon tırmanmasının ise yüksek gerilmelerde etkili olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, tek fazlı (silikat esaslı) ve çift fazlı (alüminat ve fosfat esaslı) elektrolitler kullanılarak yapılan MAO kaplamalar içinde, daha iyi termal özellikler, çift fazlı elektrolit kullanılarak yapılan kaplamalarda elde dilmiştir. Bu nedenle sürünme testi için çift fazlı elektrolitte üretilen MAO kaplama seçilmiştir. Ayrıca, en yüksek sertliğe sahip tek fazlı kaplama ve çift fazlı kaplama üzerinde oda sıcaklığı ve yüksek sıcaklıkta aşınma testleri yapılmıştır. Tek fazlı elektrolitle üretilen kaplama, daha yüksek sertliğe sahip olması nedeniyle çift fazlı elektrolitle üretilen kaplamaya göre daha yüksek aşınma direnci göstermiştir. Son olarak, sürünme testine göre MAO kaplama, MAO işlemi uygulanmamış AZ91 alaşımından daha yüksek sürünme direnci göstermiştir. Bu durumun, çift fazlı elektrolitle üretilen kaplamanın daha yüksek termal bariyer özelliği göstermesinden kaynaklandığı belirlenmiştir. Ancak AZ91 alaşımının sürünme mekanizması MAO işlemi ile 150-200oC sıcaklıklarda ve 25-90 MPa gerilme değerlerinde değişmemiştir.
Özet (Çeviri)
Magnesium and its alloys are widely used in automotive, aerospace and communications industry due to their low density, high strength to weight ratio, castability, recyclability, magnetic shielding, and high vibration damping. However, the poor surface properties such as corrosion and wear resistance restrict their more common use. AZ91 is one of the mostly used Mg alloys due to its excellent castability, corrosion resistance and ductility combination. However, its creep resistance is low. It has been observed that the surface properties of Mg alloys are improved by the Micro Arc Oxidation (MAO) process. Its elevated temperature properties such as creep could also be improved thanks to high thermal insulating properties of the ceramic oxide layer produced by the MAO process. Moreover, when AZ91 alloy is exposed to the wear at an elevated temperature (~120 oC) in automobile components such as motor blocks, transmission box, its elevated temperature wear behaviour would need to be considered. Thus, it is proposed that elevated temperature wear resistance of the AZ91 alloy can be improved with the MAO process. A passive oxide layer is formed by the micro arc oxidation method at the surface of the material, similar to the anodization. However higher voltage or current density is applied in the MAO method than those in anodization. Thus, few hundreds μm coating thickness can be obtained. While light metal alloys (such as Ti, Al, Mg) are connected to the positive pole (anode) of the power supply, the cathode (stainless steel container) is connected to the negative pole and the substrate is immersed in the basic electrolyte. In the first stage of the process, passive oxide film is formed. Then, as a result of the dielectric breakdown of this passive oxide layer, micro arcs are discharged. The melting oxide layer results of the discharge is cooled by the electrolyte at room temperature. The ions in the electrolyte react with the melted oxide under the effect of the discharge and then, as a result of its contact with the electrolyte, the oxide layer solidifies and forms the oxide coating. Since the cooling rate can reach 108 K/s, cracks, and peeling off can be seen. Coating morphology is porous due to gas envelops and discharge channels formed due to discharge formation. There are two parameters, that effecting the coatings' morphology, composition and homogenity such as electrical parameters and electrolyte. Electrolyte which is consisted of silicate, aluminate and phosphate compounds as a major addition, is alkaline in the MAO process. Coating composition and properties can be controlled in a wide range by employing various electrolyte combinations in the MAO process. In the electrolyte, hydroxide ions react with Mg in the substrate and form MgO by the heat of the plasma. Ions in the solution such as SiO32-, PO43- and AlO21- react with the MgO film with the effect of electrostatic force and discharge. As a result, Mg2SiO4, Mg3(PO4)2, Mg(AlO2)2 compounds are formed in the coating. Fluoride salts form a MgF2 passive layer, forming a homogeneous and corrosion resistant coating. Wear, corrosion resistance and thermal barrier properties of MAO coatings have been improved by dissolving zirconium compounds in the electrolyte. In addition, with the increase of electrolyte concentration, the discharge caused by breakdown becomes stronger. Parameters such as current density, voltage, frequency, duty cycle, and processing time constitute electrical parameters of the MAO process. As voltages or current density increases, the energy of microarcs increases, which increases the rate of coating formation. However, increasing arc temperature and duration with increasing current density and voltage may cause coating spallation. The temperature of micro arcs varies between 1000-10000 K, and their duration can range from a few microseconds to hundreds of microseconds. When the coating, which reaches very high temperatures in a short time, is cooled rapidly with the electrolyte at room temperature, thermal stresses occur in the coating. As the frequency decreases or the duty cycle increases, the arc temperature and duration also increase due to the increase in voltage or current density. Therefore, decreasing the frequency or increasing the duty cycle increases the coating formation rate. However, due to increasing thermal stresses, roughness, cracks and spalling increase. In order to provide the best performance under all conditions, the coating obtained as a result of the MAO process is required to be homogeneous, high thickness and have optimum surface roughness. The aim of this study is to investigate the effect of single (silicate) or dual phase (aluminate and phosphate) electrolyte and different ZrO2 sources (K2ZrF6 and Na2ZrO3) on the thermal barrier properties, high temperature mechanical properties (creep and wear) and morphology of the coating. In this study, it is also aimed that high temperature properties of the AZ91 alloy such as elevated temperature wear resistance and creep resistance enchanced with the MAO coating due to the ceramic properties of the coating. Therefore, it is aimed that coating with the highest thickness and optimum roughness. Then, MAO process was applied on AZ91 substrate at different electrolyte and electrical parameters. Furthermore, coating with the excellent thickness, homogenity and roughness combination was selected for thermal barrier tests such as thermal conductivity and thermal shock. Finally, coating showing best thermal barrier properties was selected for high temperature mechanical tests such as elevated temperature wear test and creep test. In the first section of this thesis, magnesium alloys and the MAO process were introduced, and the objective of this thesis was presented. In the second, third and fourth chapters, the journal articles prepared from the studies carried out within the scope of this thesis are included. The final chapter is Conclusions, which summarizes the general results of the journal articles. In the following paragraphs, the contents of each article are briefly summarized. In the second chapter of the study, AZ91 Mg alloy was micro-arc oxidised using different voltages in silicate- and aluminate/phosphate-based (dual) electrolytes that included K2ZrF6 or Na2ZrO3 as the zirconium source for synthesising ZrO2 in the coatings. Structural characterisations were done using SEM examinations and XRD analysis. Structural and morphological characteristics of the MAO coatings of different samples were compared by measuring coating thickness, surface roughness, pore size, and pore fraction. Furthermore, both hardness and pull-off tests were applied to characterise mechanical and adhesion properties. Thermal conductivity measurements and thermal shock tests were also carried out to evaluate the effect of both the electrolyte composition and zirconium containing compound addition on the thermal properties of synthesized the MAO coatings. It was found in the present study that the equivalent thermal conductivity of the MAO'ed samples was reduced up to 30% compared to the bare AZ91 alloy. The decrease of the thermal conductivity was mainly attributed to both the formation of a thicker and denser MAO coating and the incorporation of