Ortaokul 8. sınıflar basit makineler ünitesine köy enstitüleri örneklerinin yansımaları
Reflections of the village institutes' examples to secondary school 8th grade simple machinery unit
- Tez No: 516106
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı; Bir dönem köy enstitülerinde yapılan etkinliklerin ortaokul 8.sınıflar basit makineler ünitesine yansımalarını belirlemek, bu yansımaların öğrencilerin akademik başarılarına, fene karşı tutumlarına ve feni öğrenme yaklaşımlarına etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmada yarı-deneysel desenlerden eşitlenmemiş kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırma Mersin ili Akdeniz ilçesindeki bir ortaokula devam etmekte olan 8. sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri 2016-2017 öğretim yılı birinci döneminde, on haftalık bir sürede toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak,“Akademik Başarı Testi, ”Fen ve Teknoloji Dersine Yönelik Tutum Ölçeği“ ve ”Feni Öğrenme Yaklaşım Ölçeği“ öğretime başlamadan önce uygulanmıştır. Köy enstitüleri örneklerinin yansımaları ile öğretim yapılan deney grubu öğrencileri ile programın öngördüğü öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubu öğrencileriyle ”Basit Makineler“ ünitesi işlenmiştir. Konunun bitiminde her iki gruba da ”Akademik Başarı Testi“ , ”Fen ve Teknoloji Dersine Yönelik Tutum Ölçeği“ ve ”Feni Öğrenme Yaklaşım Ölçeği“ bu kez son test olarak uygulanmıştır. Verilerin çözümünde SPSS 15,00 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın tanımlayıcı verileri sayı, ortalama, standart sapma, frekans (f) ve yüzde (%) ile değerlendirilmiştir. Toplanan verilerin analizinde İstatistiki işlemlerden tek faktörlü varyans analizi ve Pearson korelasyon kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, uygulanan tüm testlerde son test ön test puan farkları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farkın olduğunu göstermiştir. Deney grubu öğrencilerinin cinsiyete bağlı değişkenine bakıldığında ”Akademik Başarı Testi“ ve ”Feni Öğrenme Yaklaşım Ölçeği“ için kız öğrenciler lehine anlamlı bir farkın olduğu, tutum testi için ise anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür. Ayrıca deney grubuna uygulanan başarı, tutum ve yaklaşım son testleri arasında istatiksel bakımdan anlamlı pozitif yönde yüksek düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar ışığında köy enstitülerindeki etkinlik örnekleriyle ve ”iş"i temel alarak yapılan öğretimin öğrencilerinin akademik başarılarını, fen bilimleri dersine olan tutumlarını ve feni öğrenme yaklaşımlarını olumlu şekilde değiştirmiş olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to see the reflections of the activities performed in the village institutes to secondary school 8th grade simple machinery unit and to investigate whether these reflections influence the academic achievement of students and their attitudes towards science and their approach to learn science. It is a quasi-experiment which uses nonequivalent control grup design. The study was carried out with the 8th grade students who were going to Secondary School in Akdeniz district of Mersin province. The data of the study was collected during the first semester of 2016-2017 academic year in ten weeks. As a means of collecting data,“Academic Achievement Test”,“Attitude Scale Toward Science and Technology Course”and“Science Learning Approach Scale”was applied before the treatment. The“Simple Machines”unit was taught to the students of the control group that the teaching method offered by the curriculum was applied and to the students of the experimental group that the reflections of examples of village institutes was applied. At the end of the course,“Academic Achievement Test”,“Attitude Scale Towards Science and Technology Course”and“Science Learning Approach Scale”were applied in both groups as post tests. SPSS 15.00 package program was used to analyze the data. The descriptive data of the study were evaluated by number, mean, standard deviation, frequency (f) and percentage (%). One way Anova and Pearson correlation were used in the analysis of the collected data. The findings of the study showed that there was a significant difference between the groups in favor of the experimental group. When the gender-dependent variables of the students of the experimental group were examined, it was seen that there was a significant difference in favor of the female students between the“Academic Achievement Test”and the“Science Learning Approach Scale”and there wasn't any significant difference for the attitude test. It was also found that there was a high level of statistically significant positive correlation between success, attitude, and approach final test applied for the experimental group. In the light of the results obtained, It can be said that the teaching performed based on examples of activities in village institute and“work”positively changed the achievements of the students, their attitudes towards science courses and their approaches to learning of science