Enflasyon ve ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye özelinde ekonometrik bir uygulama
The relationship between inflation and economic growth: An econometric application for Turkey
  1. Tez No: 516107
  2. Yazar: BEKİR YEŞİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KİBAR ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, enflasyon ve ekonomik büyüme arasında ki etkileşim Türkiye özelinde araştırılmıştır. Bu şekilde 2023 hedefleri doğrultusunda istikrarlı bir fiyat çizgisi ve sürdürülebilir büyüme trendi yakalamayı arzulayan Türkiye ekonomisinde, enflasyon ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin doğru zemine oturtulmasına ampirik destek sağlamak amaçlanmıştır. Çalışmada,1961-2016 yılları arasındaki dönemi kapsayan ve Dünya Bankasından temin edilen, yıllık reel Gayri Safi Yurtiçi Hasıladan elde edilen ekonomik büyüme, Tüketici Fiyat Endeksinden elde edilen enflasyon oranı ve Brüt Sermaye oluşumunun GSYH'ya oranı veri setleri kullanılmıştır. Değişkenlerin zaman serisi özelliklerini belirlemek amacıyla ADF, PP, KPSS ve Zivot-Andrews yapısal kırılma birim kök testleri uygulanmıştır. Birim kök testi sonuçları incelendiğinde uygulama da kullanılacak değişkenlerin bazılarının düzeyde bazılarının farkta durağan bulunduğu görülmüştür. Bu bağlamda, çalışmada kullanılacak en uygun metodun ARDL olacağına karar verilmiştir. ARDL modeli sonuçlarına göre seçilen dönem için Türkiye'de, enflasyon ve ekonomik büyüme arasında hem kısa dönemde hem de uzun dönemde negatif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the interaction between inflation and economic growth for Turkey is analysed. The aim is to provide empirical support for developing proper economic policies on relationship between inflation and economic growth in Turkish economy that desire to catch sustainable high growth rate and stable price for 2023 targets. In this study, the data sets of World Bank which include growth rate calculated from real GDP, inflation rate calculated from CPI, and gross capital formation ratio, for period of 1961-2016, are used. In order to determine time series property of variables, ADF, PP, KPSS and Zivot Andrews structural unit root tests are applied. According to the results of unit root tests, it is seen that some of the variables are stationary while others are non-stationary. In this contest it is decided that the most suitable method for this study is ARDL. According to the result of ARDL model, there is a inverse relationship between inflation and growth in both short and long term for a given period in Turkey.