Neolitik Dönem'de Anadolu'da inanç sistemi
Belief system of Neolithic Age in Anatolia
  1. Tez No: 516110
  2. Yazar: MERVE GÖLCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU SEVİL AKAR TANRIVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu tez çalışmasında, Neolitik Dönem'de Anadolu'daki inanç sistemi incelenmiştir. Neolitik Dönem Anadolu'da farklı coğrafyalarda farklı şekilde yaşanmıştır. Bu farklılıklar kazılardan, kazılarda ortaya çıkan buluntulardan bilinmektedir. Fakat Neolitik Dönem inanç sistemine ait buluntular kendi içinde coğrafi nedenler vs gibi nedenlere bağlı olarak bazı değişkenlikler göstermektedir. Bu ayrım mimariye, figürinlere ve doğal olarak inanç sistemine de yansımıştır. Söz konusu coğrafyaların ortak bir içeriğe sahip oldukları kadar bölgeler arası farklılıkları da vardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the belief system in Anatolia during the Neolithic Period was studied. The Neolithic Period was experienced diversely in different geographical regions of Anatolia. Those differences are seen with the excavations and ruins. However, the findings that belong to belief system in Neolithic Period have some variations within themselves resulting from the geographical reasons and so on. This distinction reflects in the architecture, figurines and also naturally in belief system. In other words, the geographical areas have not only common characteristics but also regional differences.