Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde başlıca akeramik neolitik çağ merkezleri ve inanç sistemleri
The belief systems in the aceramic neolithic period in the Southeastern Anatolia Region
  1. Tez No: 565811
  2. Yazar: GÖKÇEN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT YİĞİTPAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Neolitik Çağ yakın bir tarihe kadar, basit tarımcı köy topluluklarının yaşadığı bir dönem olarak düşünülse de, sanılanın aksine daha karmaşık ve etkin bir dönem olduğu anlaşılmıştır. Yeni verilerle Yakındoğu'daki bazı göçebe avcı-toplayıcı toplulukların neden yerleşik hayata geçmeye başladığı fikri önceki bilgilerin tam tersi yönde değişmeye başlamıştır. Güneydoğu Anadolu'da, Akeramik Neolitik Çağ'da bu değişimi gerçekleştiren toplulukların zihinsel, dini, hiyerarşik ve ideolojik oluşum ve gelişimleri özetle sosyal yapılarının ne tür temel etkenlere bağlı olarak şekillendiği gibi konular, dönem çalışmaları içinde üzerinde detaylı olarak durulmamış ve oldukça merak uyandıran konulardır. Bu çalışmanın ana temalarını oluşturacak bu tür problemlerin yanıtlanmasında önceden çevresel ve maddesel bir düşünce hakimdi. Son arkeolojik veriler ve yeni bakış açıları, insan yaşamında sembolik düşünce tarzının ve kutsal olanla direkt ilişki içerisinde olduğunu ortaya çıkarmış ve eski yorumların tekrar gözden geçirilmesine yol açmıştır. Tez çalışmamızda Hallan Çemi, Çayönü Tepesi, Körtik Tepe, Göbekli Tepe, Demirköy, Nevali Çori, Mezraa Teleilat ve Akarçay Tepe Neolitik Çağ merkezleri baz alınarak Akeramik Neolitik Çağ inanç temalı buluntularından yola çıkılarak genel inanç değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Eventhough the Neolithic Period was considered as a period simple agriculturist communities lived in, it has been understood to be more complicated and active. Given the new data, the idea of why some of the hunter gatherer nomadic communities started to settle down has begun to change. In the Southeastern Anatolia, during the Neolithic Peirod, Subject like changing communities and their logical, religional, hierarchical, ideological evolution and development in short, upon which principles their social structure is shaped, hasn't been studied in detail and has and has aroused interest. There was a regional and materialistic belief earlier to answer the problems farming the man themes of this study latest archeological data and new perspectives has revealed that the symbolic point of view and the relationship with the sacred one are interralated directly. This has lead to the review of earlier studies in our thesis study, based on the Neolithic Era centres, Hallan Çemi, Çayönü Tepesi, Körtik Tepe, Göbekli Tepe, Demirköy, Nevali Çori, Mezraa Teleilat and Akarçay Tepe, general belief values have been studied with the helps of Aceramic Neolithic Age belief themed findigs