Arap dili Furûk nazariyesi bağlamında Kur'an'da boyun eğme yakınanlamlıları ve nüansları
The near-synonyms of submission and nuances in the Qur'an in the context of Furûq theory in Arabic language
  1. Tez No: 516112
  2. Yazar: EBUBEKİR DOLAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GAYRETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmamızda“Arap Dili Furûk Nazariyesi Bağlamında Kur'an'da Boyun Eğme Yakınanlamlıları ve Nüansları”başlığı altında boyun eğmeye delalet eden kelimeleri ve bu kelimelerin aralarındaki farkları/nüansları ortaya koymaya çalıştık. Tarihi seyir içerisinde Kur'an'ı daha iyi anlayabilmek için Kur'an ilimleri adı altında bazı ilimler ortaya çıkmıştır. Hicri ikinci asırdan sonra çıkmaya başlayan“el-Furûk Fi'l-Luğa veya el-Furûk'ul-Luğaviyye”ilmi de, Kur'an ilimleri arasında sayılmaktadır. Furûk Nazariyeside denilen bu ilim, dilsel farklar adı altında topladığı bir grup kelimenin arasındayakınlıklar/teradüfler ve nüanslar/farklar üzerinden incelemelerde bulunan bir ilim dalıdır. Çalışmamız giriş, üç bölüm ve sonuç olmak üzere toplamda beş fasıldan oluşmaktadır. Birinci bölümde konumuzun temelini teşkil eden Furûk Nazariyesine genel bir bakış atmaya çalıştık. İkinci bölümde konumuzla alakalı olarak Kur'an'da geçen Boyun Eğme lafızları ile ilgili 42 tane kelime tespit edip bunları anlamlandırmaya çalıştık. Üçüncü bölümde bulduğumuz bu kelimelerin arasındaki farkları ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
İn this thesis our study, we tried to reveal the words which indicate submission and distinguish the differences in meaning and nuances under the heading“The Near-Synonymsof Submission and Nuances in The Qur'an in The Context of Furûk Theory İn Arabic Language”. In order to better understand the Qur'an in the historical course, some sciences have emerged under the name of Qoranic sciences. The“al-Furûq Fi'l-Luğa or al-Furuq'ul-Lugaviyye”science, which started to appear after the second century of Hijri calendar, is also considered among the Koranic sciences. This science, also known as FurûqTheory -The Theory of Differences, is a science which is found in studies on closeness/synonyms and nuances/differences among a group of words that were collected under the name of linguistic differences. Our study consists of five chapters in total: introduction, three chapters and conclusion. In introduction, we tried to give a general overview of Furûk Theory, the foundation of our study. In the second chapter, we tried to identify and make sense of 43 words related to Submission words in the Qur'an related to our study. In the third part, we tried to reveal the differences between these words.