11 Nolu Eğin Şer'iyye Sicili transkripsiyonu ve hukuki değerlendirmesi
11 Numbered Sharia Sijils transcription and their judicial analysis
- Tez No: 516113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GAYRETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Osmanlı Devleti'nin hukukî, iktisâdî, dinî, askerî, idârî ve sosyal düzeni hakkındaki önemli olan bilgileri şer'i mahkemelerde kadı ve yardımcıları tarafından kayıt altına alınan şer'iyye sicillerinde bulunmaktadır. İslam Hukukuna göre teorik olarak bildiğimiz veraset, vesayet, vekâlet, aile hukuku, şahitlik, vakıf vb. konuları şer'iyye sicillerinde uygulamalı olarak görmek günümüze yansıyabilmesi açısından önem arzetmektedir. Çalıştığımız dönem H. 1286-1287 (M.1868-1870) yılları olup, bu dönemde Eğin kazasında Müslümanların yanında gayr-i müslimlerinde olduğunu görmekteyiz. Gayr-i müslimler kendi dinî kaidelerine göre yaşamalarının yanı sıra şer'i mahkemelerde de davalarının görülmesi için irade beyan etmişlerdir. İslam Hukukunun uygulamalı olarak günümüze yansıtılması amacıyla 11 Nolu Eğin Şer'iyye Sicili'nin hukukî değerlendirmesini işlemeye çalıştık. Defterimiz 40 varak olup 80 sayfadan oluşmaktadır. Defterimizde 161 belgenin transkripsiyonu yapılmıştır. Öncelikle ilk bölümde şer'iyye mahkemeleri ve şer'iyye sicilleri hakkında temel bilgiler verildikten sonra ikinci bölümde Eğin hakkında genel bir bilgi takdim edilmiştir. Üçüncü bölümde İslam Hukuku'ndaki temel kaidelere dayanarak defterin hukukî değerlendirilmesi yapılmış olup son bölümde ise defterin transkripsiyonu yapılmıştır. Ek olarak defterin orijinal metninden bazı belgelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire's significant knowledge of economy, religion, law, military, government and social order is found in court records which were kept by the qadi and his assistants in spiritual courts. Seeing the themes that we know in theory according to Islamic law such as heirship, wardship, deputation, family law, testimony, charitable foundation, etc within court records in an applied way presents a great deal of importance in terms of modern day reflection. Studying the term between H. C. 1286-1287 ( G.C. 1868-1870) we have understand that there were non-muslims beside muslims in Eğin town. Apart from living in accordance with their own religious principles, non-muslims declared to be judged in Islamic courts. In order to reflect the Islamic law practically, we have tried to analyze the legal assesment of Eğin court records eleventh/11. The notebook consists of 40 leaves 80 pages. It has the transcription of 161 documents. In the first section a basic information about the spiritual court and court records is given. In the second section a general description of Eğin is presented. In the third section legal assessment of the notebook is made. In addition to these, some documents from the original text are presented.