Öğretim elemanlarının örgütsel demokrasi algıları ile örgütsel sinizm düzeyleri arasındaki ilişki
The relationshipbetween organizational democracy perceptions and cynicism levels of academics
  1. Tez No: 516114
  2. Yazar: ZÜBEYDE ÇOPUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN BASKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Öz Bu araştırmada öğretim elemanlarının örgütsel demokrasi algıları ile örgütsel sinizm tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara'daki üniversitelerde görevli öğretim elemanları (profesör, doçent, yardımcı doçent, araştırma görevlileri) oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğretim elemanlarının örgütsel demokrasi ve örgütsel sinizme yönelik algıları katılımcıların cinsiyetleri, yaşları, medeni durumları, görev yaptığı fakülteleri, akademik kadro unvanları, mesleki kıdemleri, çalıştıkları kurumdaki görev yapma sürelerinegöre ele alınmıştır. Araştırma 242 kadın ve 230 erkekten oluşan 472 öğretim elemanınınkatılımıyla tamamlanmıştır. Çalışmada Tutar, Tuzcuoğlu ve Altınöz (2009) tarafından geliştirilen Örgütsel Demokrasi Ölçeği ile Brandes, Dhardwadkar ve Dean (1999) tarafından geliştirilen ve Kasalak'ın (2009) Türkçeye uyarladığı“Örgütsel Sinizm Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde aritmetik ortalama ve standart sapma gibi betimsel istatistiklerile t-testi,ANOVA (tek yönlü varyans analizi), Scheffe(Post hoc testi) dirençli (robust) Welch'in t-testi, Kruskal WallisH testi, TamhaneT2 testi, nonparametrik çoklu karşılaştırma testi ve Pearson Korelasyonu kullanılmıştır. Örgütsel demokrasi ölçeğinin yapı geçerliliği Açımlayıcı Faktör Analizi(AFA) ile incelenmiştir. Ölçek güvenirlikleri Cronbach alfa katsayısı ile hesaplanmıştır. Örgütsel Demokrasi Ölçeğinin Cronbach alfa değeri .98 olarak belirlenirken Örgütsel Sinizm Ölçeğinin bilişsel, duyuşsal ve davranışsal alt boyutları için Cronbach alfa değerleri ise sırasıyla .93, .96 ve .82 olarak saptanmıştır. Araştırmanın sonucunda öğretim elemanlarının örgütsel demokrasi algılarının orta düzeyin üzerinde, öğretim elemanlarının örgütsel sinizm tutumlarının bilişsel ve duyuşsal boyutta düşük, davranışsal boyutta orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Öğretim elemanlarının örgütsel demokrasi algıları ile örgütsel sinizmin bilişsel ve duyuşsal alt boyutları arasında yüksek düzeyde, davranışsal alt boyutu arasında orta düzeyde negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract In this study, it was aimed to analyze the relationship of organizational democracy and organizational cynicism of the academic staff. Research population consists of academicians who are working in different faculties of universities located in Ankara. 472 academic staff (242 female and 230 male) took part in the study. The participant academicians' organizational democracy and organizational cynicism perceptions were investigated in relation to their gender, age, marital status, current university, and current faculty, academic position title, tenure, length of service in the current university, and having any administrative responsibility. The data were collected by the tools“Organizational Democracy Scale”(Tutar, Tuzcuoğlu ve Altınöz, 2009) and“Organizational Cynicism Scale”(Brandes, Dhardwadkar, and Dean, 1999). The data were analyzed by conducting descriptive statistics as arithmetic mean and standard deviation as t-test, ANOVA, Scheffe test of post hoc tests, Welch's t-test, Kruskal Wallis H test,Tamhane's T2 test, nonparametric multiple comparison test and Pearson correlation. The construction validity of the data collection tool, Organizational Democracy Scale, was tested by exploratory factor analysis (EFA). To test the reliability of the scales, Cronbach alpha coefficients were calculated. The Cronbach alpha value of the Organizational Democracy Scale was calculated as .98 whenthe Cronbach alpha value of the Organizational Cynicism Scale was calculated as .93 for the cognitive sub-dimension, .96 for the affective sub-dimension and .82 for the behavioral sub-dimension. In this study, it was found that academicians have moderate levels of organizational democracy; perceive lowest levels of organizational cynicism in cognitive and affective sub-dimensions and moderate levels in behavioral sub-dimension. The study also showed that there is a high, negative and statistically significant relationship between academicians' perception of organizational democracy and organizational cynicism attitudes in cognitive and affective sub-dimensions; and also there is a moderate, negative and statistically significant relationship between academicians' perception of organizational democracy and organizational cynicism attitudes in behavioral sub-dimensions.