Calyx: A geomorphological approach to formation of urban space in the context of Ankara
Çanak: Ankara bağlamında kentsel mekanın oluşumuna yerbiçimsel yaklaşım
  1. Tez No: 516148
  2. Yazar: IRMAK YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ADNAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Güncel kentleşme pratikleri göz önüne alındığında yer-biçim bileşenlerinin kentin mekansal oluşumunda etkin olduğunu söylemek güçtür. Buna karşı olarak, bu çalışmada yerbiçimlerinin kentsel gelişim için sadece fiziksel bir yüzey sunduğu fikrinin aksine, yerbiçimlerin mekansal nitelikleriyle ve dönemin yaygın üretim kapasitesiyle kentin oluşum süreçlerinde etkinliği araştırılmaktadır. Bu noktada çalışmanın odağında coğrafi uzamsal bir olgu olarak çanak yerbiçimi bulunmaktadır. Bu olguyu incelemede, farklı çanak tipleri ve kentlerinin haritalar üzerinden araştırılmasının ardından Ankara kenti özelinde detaylı incelemeler yapılması takip etmiştir. Bununla bağlantılı olarak, Ankara kentinin 'geleneksel olarak üretimi', 'çağdaş tahayyülü' ve değişen kentleşme yaklaşımları çanak yerbiçim bağlamı ele alınarak bir dizi yeniden üretilmiş görsel anlatılar üzerinden çözümlenmiştir. Bu çalışmada yerbiçim nitelikleri sorgulamanın merkezine alarak Ankara'nın kentsel oluşumuna yeni bir bakış açısı ve yeni bir çözümleme yöntemi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
That geomorphology constitutes a basis for the urban formation does not seem to be valid argument today, considering the current urbanization processes and urban experiences. As a challenge, this study is grounded on the inquiry that geomorphology is not a mere physical surface but contains certain spatial qualities that are effectively integrated in the urban formation processes through the prevalent productive capacity of the era. At that end, calyx is taken at the focus of the study as a geospatial phenomenon. An exploration into calyx typologies and towns through the mapping of an array of instances is followed by a detailed analysis in the case of Ankara. 'Traditionally formed' and 'contemporarily envisioned' urban formation processes of Ankara as well as the shifting urbanization approaches with reference to the calyx are analyzed by a series of reproduced visual narratives. In that sense, this research offers a fresh perspective into the urban formation of Ankara and a method of analysis by taking the geomorphological qualities at the core of inquiry.