Ekonomik değeri olan Vicia sativa L.'nin biosistematiği üzerinde bir araştırma
- Tez No: 10268
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH OFLAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
84 6- ÖZET Bu çalışmada Türkiye'nin farklı bölgelerinde doğal olarak yayılış gösteren bazı Vicia sativa alttürlerinin morfolojik ve anatomik yapısı, sitolojik özellikleri, top rak analizleri ve fitososyolojik özellikleri üzerinde du rulmuştur,, Araştırma materyali olarak Türkiye'nin farklı bölge lerinde daha fazla yayılış gösteren V» sativa subsp. sativa, V. sativa subsp. nigra var. nigra ve V. sativa subsp, nigra var. segetalis seçilmiştir. Morfolojik özellikleri bakımından ele alınan alttür ler arasında bitki boyu, bileşik yapraktaki yaprakçık ade di, yaprakçık boyu, yaprakçık eni, kaliks boyu, korolla boyu,, legümen boyu, legümen -eni, her legümendeki tohum sa yısı ve tohum çapı gibi bazı özelliklerinde alttürlere gö re farklılıklar tesbit edilmiştir. Yapraklar üç örnektede bifasial tiptedir» Ayrıca yaprakların her iki yüzündeki epidermis tabakasıda, bol miktarda stoma taşımaktadır. Bu özelliği nedeniyle yaprak lar, amfistomatiktirler. Stomalar yüzeysel kesitlerde V. sativa subsp. nigra var. segetalis' de anisositik, diasi- tik ve anomositik tipte, diğer iki örnekte ise anisositik ve diasitik tiptedir. Gövde ve kök kesitlerinde belirgin bir farklılık gözlenmemiştir. Sitolojik araştırma sonuçlarına göre bazı Vicia85 sativa alttürlerinin kök ucu epidermis hücrelerinde 2n = 12 kromozom sayılmıştır. Yaptığımız incelemelerde V. sativa subsp. sativa' nın kromozomlarının en küçük, V. sativa subspi nigra var. segetalis'in küçük, V. sativa subsp, nigra var. nigra1 nın ise kromozomlarının ikisine göre biraz daha büyük çe oldurul saptanmıştır. Bu fark muhtemelen ilk olarak bu araştırma ile tarafımızdan ortaya konmuştur. Toprak analizlerine göre; doğal yayılış gösteren alt türler tın (H-O) » kumlu-tın ($30) ve milli-tın ($30) yapı daki topraklara uyum göstermiştir. Toprak öpmeklerinin ^60'ırıda maksimum su tutma kapasitesinin $50'nin üstünde, $40'ında ise $50'nin altında olduğu görülmüştür. İçerdik leri kireç oranlarına göre toprakların $45' i az kireçli, fulO'v. orta kireçli, $30'u çok kireçli ve $15'i ise pek çok kireçli ;r;ruba girmektedir. Tuz yoğunluklarına göre toprak ların ^90' ı tuzluluk etkisi olmayan topraklardan oluşmakta, ŞulO'u ise düşük derecede bir tuzluluk etkisine sahip top raklardan olunmaktadır. Bu da bize V. sativa L. alttürleri nin tuzluluk etkisi fazla olmayan topraklardan hoşlandığını göstermektedir. Parklı lokali t elerden alınan toprakların pH değerleri; top rakların $5? 'inde hafif alkali, $25*inde nötr, $5'inde za yıf asit, $10* unda orta asit ve $5*inde ise kuvvetli asit olarak saptanmıştır. Organik madde içeriklerine göre toprak ların
Özet (Çeviri)
86 S ummary In t lıi s survey, morphological and anatomical struc tures, cytological and phytosociological characteristics and soil analyses of Turkey's naturally.occuring Vicia sativa subspecies were investigated. V.sativa subsp. sativa, V. sativa subsp. nigra var. nigra and V.sativa subsp. nigra var. segetalis; which are distributed in different localities of T/urkey, were chosen as the invatigation material. In the morphologically investigated subspecies; differences were found in some characteristics such as: plant length, leaflet nomber in the compound leaves, leaflet length, leaflet width, calyx length, corolla length, legume length, legume width, seed number in each legume and seed diameter. leaves are bifacial in each one of the three samples. Furthermore, epidermis layons of the both sides of the leaves berm abundant stomata, so the leaves are amphisto-* matical. In surface sections; the stomata arc anisocytic diacytic and anomocytic in V.sativa subsp. nigra var. se- segetalis, anisocytic and diacytic in the remairing two samples. No discormble differences were observed in trunk and root sections. In the cytological analysis. 2n=12 chranosomes87 ere counted from the root-tip epidermal cells of same Vicia sativa subspecies. The cromosomes were found iriurallent in V.sativa subsp. sativa, sma^l in V.sativa 5*w*p- nirra var. se:' etalis and slightly biggn than both in V. sativa f^hi^ra var. ni^ra. This diff erance is probably established for the first time by us. According to the soil analyses: naturally distributed subspecies show conformity with loam (40$), sandy- loam (30/0'and clay-loam (30$) soils. In 60$ of the soil samples, maximal water-holding capacities are found to be above 50>-.'>, in 40$ of the samples below 50$. According to their calcareous content, 45$ of the soils were less calcareous, 10/-> were medium calcareous, 30$ were more cal careous aad the remaining 15$ wsre very much calcareous, 9QP of the soils show no salticiess, while 10$ show a low level of selticiess. This shows us that V.sativa L. subspecies prefer soils with very little sultivess or none. pH levels of the soils collected from different localities are: in 55$ salightly basic, in 25$ nentral, in 5$ slightly addic, in 10$ medium acidic while in 5$ strongly acidic. 15$ of the soils were found to be very poor, 10$ poor, 2.7.5^ medium vich, 20$ rich and 27.5$ very rich according to their organic material contant. Phytosociological observations were carried at in detail concerning the natural Iv distributed V.sativa It,