Evliya Çelebi seyahatnamesinde sağlık
The health in the Evliya Çelebi travelogue
  1. Tez No: 516194
  2. Yazar: ŞEYMA ŞAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZİYA SÜMBÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türk kültür tarihinin seyahatname türünde akla gelen ilk eseri Evliya Çelebi tarafından kaleme alınan“Seyahatname ”adlı eserdir. Eser, gerek içindekiler bakımından gerekse muhteva itibari ile çok farklı disipline kaynak niteliği taşımakla adeta laboratuvar yayın vasfına da sahiptir. Evliya Çelebi Seyahatnamesi yazıldığı günden bugüne artan oranda ilgiye mazhar olmuş, eser gerek akademik gerek araştırma, inceleme ve değerlendirme türünden pek çok yayına çeşitli açılardan taşınmıştır ki eserin oldukça renkli ve çeşitli kimyası içerisinde çalışmamıza dayanak ve kaynak teşkil eden dilimi“Sağlık”tır. Evliya Çelebi'nin bakış açısı ve tespitleri etrafında 17. yüzyılda gerek Anadolu gerekse Anadolu dışı farklı coğrafyalarda sağlık ile alakalı hususların bir bütün olarak bir araya getirilmesi amacı doğrultusunda şekillenen çalışmamızda sağlığa bütün bileşenleri etrafında bir bakış gerçekleştirilmiştir. Özellikle Anadolu kültür atlasına, soyut-somut yapı birimleri bakımından dünden daha fazla ihtiyaç duyulması, bu yaklaşım ve ideali destekleyecek nitelikte araştırma ve inceleme sayısının artmasına doğrudan bağlantılıdır ki çalışmamız ana hatları ile bu idealinin gerçekleşmesine hizmet etmeye aday bir parça olmaya taliptir.
Özet (Çeviri)
The first work that comes to mind in the type of travel history of the Turkish cultural history is the book entitled“Travelname”which was received by Evliya Çelebi. The work has the characteristics of a laboratory as well as a very different disciplinary resource in terms of its content, as well as its content.Evliya Çelebi has been published in accordance with the importance we try to express this work, and this work has become an exciting and increasing source of interest in the present day. The work has been carried on from various angles to many publications such as academic, research, examination and evaluation which is a very colorful and varied chemistry. The slice is“Health”. Evliya Çelebi's point of view and determinations around the 17th century, Anatolia, or other non-Anatolian geographies, health-related issues as a whole to bring together as a whole in the work of the shape of our work around the health of all components have been around. Particularly, the need for a greater need for the cultural atlas of Anatolia in terms of abstract-concrete building units is directly linked to the increase in the number of researches and investigations in quality that will support this approach and the ideal that is intended to serve as a candidate for serving the fulfillment of this ideal with our work outlines.