Rutin lomber mrg incelemesi yapılan hastalarda koronal single shot t2 sekansı ile ekstraspinal bulguların araştırılması
Evaluating of the extraspinal findings at lumbar spine mri with coronal single shot t2 sequence
- Tez No: 516193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA HİLAL ADIBELLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Rutin Lomber MRG İncelemesi Yapılan Hastalarada Koronal Single Shot T2 Sekansı ile Ekstraspinal Bulguların Araştırılması Giriş ve Amaç: Lomber MRG, bel ağrısıyla başvuran hastalarda vertebral patolojileri saptamada yaygın olarak kullanılır. Yapılan inceleme sonuçta hastanın semptomlarını açıklayabilir ya da vertebral yapılarla ilgisi olmayan ve klinik bir önemi bulunmayan tesadüfi bir anormalliği veya klinik açıdan önemli bir durumu ortaya koyabilir. Single Shot Turbo Spin Echo sekansı çok hızlı elde olunan T2 ağırlıklı bir sekanstır. Kısa görüntüleme zamanı ve daha az hareket artefaktı oluşturması nedeniyle abdomen, MR kolanjiopankreatografide, MR ürografi incelemelerinde, ayrıca fetal ve kardiak görüntülemede kullanılır. Bu sekansta hasta uyumu önemlidir ve görüntüler nefes tutmalı olarak elde olunur. Bu çalışmada amaç, rutin lomber MRG incelemesi yapılan hastalarda, ek olarak koronal planda alınan 'breath hold single shot turbo spin eko sekansı ile ekstraspinal bulguları araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada 2012-2013 yılları arasında bölümümüz Manyetik Rezonans Görüntüleme ünitesinde Lomber MRG incelemesi yapılan hastalar prospektif olarak incelendi. Hastalara rutin lomber MRG incelemesine ek olarak, aynı koil ile (spine koil) hasta masadan kaldırılmadan, yaklaşık 1 dakika süren nefes tutmalı (breath hold) koronal Single Shot Turbo Spin Eko sekansı alındı. Çalışmaya kabul kriterleri; 18 yaş ve üzeri, ayaktan hasta, ön tanı olarak bel ağrısı yada radikülopati düşünülen hastalar olarak seçildi. Bilinen malignitesi olan hastalar ile tekrarlayan lomber MRG incelemesi yapılan hastaların incelemeleri çalışma dışında bırakıldı. Tüm hastaların Lomber MR incelemeleri 1,5 Tesla (InteraAchieva, Philips, Netherland) MR cihazı ile standart spine koil kullanılarak yapıldı. Kliniğimizde hastalara rutin olarak alınan Lomber MR sekanslarına ek olarak nefes tutmalı (Breath Hold) koronal Single Shot Turbo Spin Eko sekansı alındı. Ekstraspinal bulgular modifiye CT Colonografi Reporting and Data System (C-RADS) 'a göre değerlendirildi. Orta ve ileri derece klinik önemi olan Kategori E2 ve E3 ekstraspinal bulgular ek incelemeler ile araştırıldı. Bulgular: Çalışmada 18-102 yaş arasında, 552' si erkek (%41.7) ve 772' si kadın (%58.2) toplam 1324 hastadaki ekstrapinal bulgular araştırıldı. Ortalama hasta yaşı 46.6 idi. 553 hastada (%41.8) herhangi bir bulguya rastlanmadı ve kategori E1 olarak değerlendirildi, bu grubun yaş ortalaması 40.4 idi. Patoloji saptanan 771 hastadan (%51.8); yaş ortalaması 50.3 olan 394 hasta (%51.1) kategori E2, yaş ortalaması 51 olan 325 hasta (%42.2) kategori E3, yaş ortalaması 59.3 olan 52 hasta (%6.7) kategori E4 olarak değerlendirildi. Orta ve ileri derece klinik önemi olan, klinik korelasyon ve daha fazla değerlendirme gerektiren E3 ve E4 ekstraspinal bulgulara ek incelemeler yapıldı. Sonuç: Yaptığımız çalışma sonucunda Breath Hold tekniğiye kullanılan koronal Single Shot Turbo Spin Eko Sekansının ekstraspinal bulguları tariflemede tek başına yeterli olmamasına rağmen, bu sekansın rutin lomber MRG incelemesinde eklemenin faydalı olacağı düşünülmüştür. Hastayı lomber dışı nedenlere yönlendirmede rehber olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Evaluating of the extraspinal findings at lumbar spine MRI with coronal single shot T2 sequence Background: Lumbar MRI is used commonly in patients presenting with low back pain to detect vertebral pathologies. Lumbar spine MRI may reveal either clinically insignificant spine incidental abnormalities and/or extraspinal incidental findings that, at times, may even explain the patient's symptoms. Single Shot Turbo Spin Echo sequence is a ultrafast acquisition T2 weighthted sequence. It is used in abdomen imaging; MR cholangio pancreatography, MR urography, fetal and cardiac imaging because of its short imaging time. Purpose: To determine the extraspinal incidental findings at lumbar spine MRI with a breath hold single shot turbo spin echo sequence. Materials and Methods: Between January 2012 and December 2012 patients that had lumbar spine MRI in our institution and eligible for the study had a breath hold single shot turbo spin echo sequence. This sequence were added without changing the coil (standard spine coil). The inclusion criteria of the study were the patients that were 18 years old or more, outpatient, lumbar MRI requested for investigation of low back pain and/or radiculopathy according to the requisition. Patients with known malignancy and recurrent lumbar MRI studies of a patients were excluded. All patients were examined with a 1,5 T MR unit (InteraAchieva, Philips, Netherland) equipped with in a standard spine coil. Extraspinal findings were classified according to the CT Colonografi Reporting and Data System (C-RADS). Patients with clinically important extra-spinal findings (E3,E4) were directed further investigation. Results: The mean age was 46.6 years (range, 18–102 years), comprising 552 (41.7 %) male and 772 (58.2 %) female, total 1324 patients. 771 patients (51.8%) had extra-spinal findings. There was not any extraspinal finding at 553 patients (41.8%) , this group (category E1) mean age was 40.4. Category E2 mean age were 50.3 and had 394 patients (51.%). Category E3 mean age was 51 and had 325 patients (42.2%). Category E4 mean age was 59.3 and had 52 patients (6.7%). Conclusion: Incidental findings at MRI of the lumbar spine were common and most were benign findings. The adding of a Single Shot Turbo Spin Echo sequence to lumbar spine MRI may increase detection rate of clinically relevant extra-spinal findings.