Hikâye-i Sergüzel üzerine bir inceleme
A review on Hikâye-i Sergüzel
  1. Tez No: 516202
  2. Yazar: ŞUHEDA İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAN ATNUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Hikâye-i Sergüzel 19. yüzyılda çerçeve masal tekniği ile oluşturulmuş bir anlatıdır. Fakat eser hakkında bu güne kadar hiçbir çalışma yapılmamıştır. Çalışmada bu eserin seçilmesinin temel sebebi de budur. Metin Osmanlıca yazılmış matbu bir eserdir. Bu yüzden önce metin Latin harflerine aktarılmıştır. Aktarılan metin üzerinden ise eserin dil ve üslubu, şekil özellikleri, motifleri ve döneminin kültürel malzemeleri incelenmiştir. Hikâye-i Sergüzel'in motifleri tespit edilirken Motif-Index of Folk Literature adlı eserden faydalanılmıştır. Metinden yola çıkarak 19. yüzyılın sosyal ve kültürel yapısı hakkında bilgi edinilmiştir. Ayrıca eserin hiçbir noktasında adı anılmayan yazarın kültür düzeyi de tespit edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
The“Hikâye-i Sergüzel”is a narrative created with the frame tale technique. However, there is almost no study on this work. This is also the main reason for choosing this work in the study. The text is a printed text written in Ottoman Turkish. Thus, it have been transliterated. The language and style, morphological properties, motifs and cultural materials of its period have been studied through this transliterated text. The Motif-Index of Folk Literature has been used to identify the motifs of the“Hikâye-i Sergüzel”. In order to determine its place among other folk narratives. The text gives information about the social and cultural structure of the 19th antury. Furthermore, it has been possible to determine the cultural level of the the writer who is unnamed throughout the work.