Kemal Sunal'ın rol aldığı filmlerde halk kültürü unsurlarının kullanımı
The use of folk culture functions in films perform by Kemal Sunal
- Tez No: 516209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZİYA SÜMBÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Kültür, kendini oluşturan tüm maddi ve manevi unsurlarının birleşmesinden meydana çıkan, köklü bir yaşanmışlık ihtiva eden, durağanlıktan uzak dinamik bir yapının adıdır. Bu yapı içerisinde, düne ait olanın bugünün şekillenmesindeki rolü, göz ardı edilmemesi gereken bir husustur ki çalışmamızın ortaya çıkışındaki temel dayanağı da bu yaklaşım oluşturmaktadır. Bir toplumun tarihsel süreç içinde ürettiği, kuşaktan kuşağa aktardığı her türlü maddi ve manevi değerler bütünü olarak tanımlanabilecek kültür, ait olduğu toplumun kimliğini oluşturmakla ve onu diğer toplumlardan farklı kılmakla ilgili toplumun yaşayış ve düşünüş tarzının adıdır. Kültürün belirli bir sürece bağlı olarak vücut bulması, onun dinamik yapısı ile doğrudan bağlantılıdır ki bu dinamik yapı kültürün dün olduğu gibi yarın da varlığını sürdürecek olmasının en büyük dayanağıdır. Kültürün tabiatından kaynaklanan bu yapının sağlıklı inşasında ise kültür denen bütünü oluşturan büyüklü küçüklü tüm unsurların tespiti ve tahlili büyük önem taşımaktadır. Bu yaklaşım eşliğinde bir kültür aktarıcı olarak sinema genelinde Kemal Sunal'ın Rol Aldığı 'Tosun Paşa', 'Kapıcılar Kralı', 'Çöpçüler Kralı', 'Üçkâğıtçı', 'Davaro' filmleri üzerinden kültürün kendini ne surette ve nitelikte ileriye taşıdığı veya kendine değişen hayat standartları, iletişim araçları etrafında ne şekilde yaşam alanı oluşturmuş olduğuna Sedat Veyis Örnek'in“Köy-Kent Monografisi”şeması doğrultusunda bakarak, bu filmlerde kendine yer bulmuş kültür öğelerinin tespiti gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Culture, the combination of elements that make up all material and spiritual self, emerging from deep-rooted history, containing the name of a dynamic structure away from stagnation. In this structure, a consideration that should not be ignored role in shaping today what was yesterday that is the fundamental pillar in the emergence of our study approach. Produced in the historical process of a society from generation to generation all kinds of values that can be defined as the sum of quoted material and spiritual culture, establish the identity of the community it belongs and that makes it different from other communities about the community's style of life and thought is the name of.Depending on the specific process of Culture, to find the body, it's dynamic structure is directly connected to this dynamic structure, culture, yesterday and tomorrow will remain the biggest reason. A healthy culture is called the culture in the construction arising from the nature of the structure of the totality of all the elements that comprise the identification and analysis of large and small is of great importance. With this approach the role of Kemal sunal as a transmitter of Culture throughout the cinema 'Tosun Paşa', 'Kapıcılar Kralı', 'Çöpçüler Kralı', 'Üçkâğıtçı', 'Davaro' changing the form and nature of culture through movies of life or yourself move forward in the standards, in what way the habitat is created around communication tools Sedat Veyis Örnek's“Köy-Kent Monografisi”by looking in the direction of the scheme, the detection of elements of the culture he found himself in this movie, place will be performed.