Hüseyin Nihal Atsız ve folklor
Hüseyin Nihal Atsız And folklore
- Tez No: 516217
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ŞİŞMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Folklor/halkbilgisi toplumun somut ve somut olmayan bütün değerlerini içinde barındıran, geçmişi ve geleceği üzerine köprü görevi görerek önemli değerleri ihtiva eden, bu yönüyle toplumun kültürel mirası olmakla beraber toplumların yapısına, yaşantısına bağlı olarak değişkenlik gösterebilen bir kavramdır. Değişimin hızlı bir şekilde yaşandığı günümüzde, folklor ürünleri açısından da önemli değişimler yaşanmaktadır. Toplumun teknolojik ve sosyolojik yapısındaki değişim, folklora yansımakta ve beraberinde birtakım değişiklikleri getirmektedir. Folklor; her geçen gün kendini güncelleyerek, ait olduğu toplumun yeni folklorik değerlerine uyum sağlayan, değişikliklere uğrayan ve eskiye dair bazı değerlerin unutularak yok olmasının önüne geçen bir faktördür. Bu hususta halkbilimi çalışmalarının önem kazandığı görülmektedir. Halkbilimi çalışmaları sayesinde, kayda geçirilen folklorik değerlerin, değişime uğrasa bile, yazıya geçirildiği için yok olmaktan kurtarıldığı söylenebilir. Folklor malzemesini korumanın bir yöntemi de ona yazılı kültürde, teorik ve edebi eserlerde yer vermektir. Hüseyin Nihal Atsız'ın eserlerinde folklorik unsurlara değinmesi, bunları değerlendirmesi bu anlamda kayda değer önemli bir çalışma olarak görülebilir. Hüseyin Nihal Atsız'ın eserlerindeki folklorik ögelerin tespit edildiği bu çalışmada, eski Türklerden günümüze uzanan süreçte Türk toplumunun toplumsal yaşamına ve yapısına ait folklorik değerler ortaya konulmuştur. Tespit edilen folklorik unsurlar tasniflenmiş ve günümüz halkbilimi kurallarına göre sınıflandırılmıştır. Yapılan sınıflandırmalardan sonra, folklor unsurlarının değerlendirilmesi ve yorumlanması aşamasına geçilmiştir. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde Hüseyin Nihal Atsız'ın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Hüseyin Nihal Atsız'ın tarihçi ve Türkolog bir kimliğinin olması nedeniyle teorisyen kişiliği üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde Atsız'ın eserlerinde tespit edilen folklor unsurlarına yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışma esnasında edinilen bilgilere, kazanımlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Folklore is a concept which contains all material and nonmaterial values of a society and includes important values by serving as a bridge between the past and future, and despite being the cultural legacy of a society with this aspect; it can differ depending on the structure and experiences of societies. In today's world where change occurs fast, significant changes are also taking place in terms of folklore products. The changes in the technological and sociological structure of the society are reflected on folklore and this brings along some changes. Folklore is a factor which updates itself every day, adapts to the new folkloric values of the society it belongs to, undergoes changes and prevents some values of the past to be forgotten and disappear. In this respect, it can be seen that folklore studies have become important. It can be said that, through folklore studies, folkloric values recorded are saved from disappearing even if they change since they are written down. One method of protecting folklore material is to include it in written culture, theoretical and literary works. In this sense, the fact that Hüseyin Nihal Atsız mentioned and assessed folkloric elements in his works can be seen as a remarkable and significant study. In this study, which found out the folkloric elements in Hüseyin Nihal Atsız's works, folkloric values of the social life and structure of Turkish society from ancient Turks to our day have been presented. Folkloric elements found were classified according to the folklore rules of our day. Following the classification, folklore elements were assessed and interpreted. The first part of this study which includes three parts is on the life, literary character and works of Hüseyin Nihal Atsız. In the second part of the study, Hüseyin Nihal Atsız's theoretician identity was discussed since he has a historian and Turcologist identity. In the third part of the study, folkloric elements found in Atsız's works were included. In the conclusion, the information and attainments obtained during the study were discussed.