Cumhuriyet dönemi yazılı edebiyatında mitolojik yaratıcılık
Mythological creativity in the written literature of the republic period
- Tez No: 921993
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışmada Cumhuriyet Dönemi yazılı edebiyatında mitoloji konusu işlevsel bir bakış açısıyla incelenmiştir. Çalışmanın giriş bölümünde halkbilimi çalışmalarında yazılı kültür incelemelerin önemi üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde tezin temelini oluşturan kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümde sözlü-kültür yazılı kültür etkileşimi tarihsel, kültürel ve teknolojik değişmeler bağlamında ele alınmıştır. Sözlü kültür ve yazılı kültür ortamlarının özellikleri, sözlü kültür ortamı ve yazılı kültür ortamı etkileşimi, anlatı ve anlatıcı ilişkileri, yazının bulunuşu ve matbaanın icadı hakkında genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölüm,“Başlangıç Dönemi (1923-1938)”,“Orta Dönem (1939-1980)”ve“Son Dönem (1980-…)”olmak üzere üç alt başlığa ayrılmıştır. Her dönem belirli birkaç yazardan seçilen yazılı edebiyat eserleri üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Tezin örnekleminde Kemalettin Şükrü Orbay, Peyami Safa, İskender Fahrettin Sertelli, Yaşar Kemal, Fakir Baykurt, Hüseyin Nihal Atsız, Latife Tekin, Buket Uzuner ve İhsan Oktay Anar'ın seçilen eserleri yer almaktadır. Çözümlemeler yapılırken yazıldıkları dönemin siyasal, toplumsal ve kültürel değişimleri dikkate alınmıştır. Kronolojik bir yaklaşım benimsenerek mitolojik yönelimlerin nedenleri hakkında görüşler ileri sürülmüştür. Bütün bunlara ilave olarak dönemin kültür politikaları ve belirli kültür kurumları da çalışmanın parçası haline getirilmiştir. Sonuç bölümünde ise; Cumhuriyet dönemi yazılı edebiyatında mitoloji kullanımının yazıldıkları dönemin özelliklerine göre değiştiği ve her dönemde farklı işlevlere sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the subject of mythology in the written literature of the Republican period from a functional perspective. In the introduction, the significance of studying written culture within folklore research is emphasized. The first chapter defines the key concepts that form the foundation of the thesis. The second chapter explores the interaction between oral and written culture within the framework of historical, cultural, and technological changes. It provides general information on the characteristics of oral and written cultural environments, their interactions, the relationship between narrative and narrator, the invention of writing, and the printing press. The third chapter is divided into three sub-sections:“Early Period (1923-1938)”,“Middle Period (1939-1980)”and“Late Period (1980-…)”. Each period is analyzed through selected literary works of certain authors. The study includes works by Kemalettin Şükrü Orbay, Peyami Safa, İskender Fahrettin Sertelli, Yaşar Kemal, Fakir Baykurt, Hüseyin Nihal Atsız, Latife Tekin, Buket Uzuner, and İhsan Oktay Anar. The analyses take into account the political, social, and cultural transformations of the periods in which these works were written. Adopting a chronological approach, the study presents perspectives on the reasons for mythological tendencies in each period. Additionally, the cultural policies of the period and specific cultural institutions are incorporated into the study. The conclusion reveals that the use of mythology in the written literature of the Republican period varies according to the characteristics of each era and serves different functions in each period.